Rondo w Zalesiu Górnym otrzymało historyczną nazwę. Gminni radni odrzucili sugestię starosty

7

PIASECZNO Nowe rondo u zbiegu ulic Wiekowej Sosny, Parkowej, Leśnych Boginek i Leśnego zaułka otrzymało dziś nazwę Wiekowej Sosny. Nie było to jednak wcale takie oczywiste, ponieważ pojawiły się też inne propozycje…


Mieszkańcy Zalesia Górnego nie chcieli na patrona nowego ronda ani Andrzeja Swata, ani Bogumiła Studzińskiego

Najpierw wniosek o zdjęcie uchwały z porządku obrad złożył radny Michał Mierzwa (PiS), ale przepadł on w głosowaniu.
– Zrobiłem to w imieniu starosty Wojciecha Ołdakowskiego, który zaproponował, aby nazwać rondo imieniem Bogumiła Studzińskiego, walczącego z komunistami opozycjonisty, który przez jakiś czas mieszkał w Zalesiu Górnym – mówi Michał Mierzwa. – Starosta chciał zainteresować swoim pomysłem gminę. Uznał też, że warto przeprowadzić w tej sprawie dyskusję.
Innym pomysłem było nazwanie ronda imieniem Andrzeja Swata, zmarłego kilka lat temu samorządowca, który również mieszkał w Zalesiu.
– Przed wysłaniem do rady miejskiej wniosku w sprawia nadania nazwy rondu, odbyliśmy wiele konsultacji społecznych – zwróciła się do radnych sołtys Zalesia Górnego Ewa Molenda-Stroińska. – Nie było mieszkańca, który wybrałby inną nazwę dla ronda jak Wiekowej Sosny.
Z drzewem tym wiąże się bardzo ciekawa historia. Rosło w Zalesiu, w sąsiedztwie nowego ronda od zawsze, będąc symbolem miejscowości. Kiedy w latach 60. sosna uschła, nauczyciele i uczniowie z dawnej szkoły z pietyzmem porąbali ją i przewieźli do szkolnej kuchni, gdzie długo palono nią przygotowując posiłki. Po nadaniu rondu nazwy zgodnego z życzeniem mieszkańców, sołtys Molenda-Stroińska poinformowała, że narodził się pomysł, aby posadzić przy nim… nową sosnę.
– Jak urośnie, mogłaby znowu stać się symbolem naszej miejscowości, przypominając o swojej poprzedniczce – dodaje.

TW

7 KOMENTARZE

  1. Uschła w latach 60-tych ? sprowadziłam się do Zalesia Górnego w 1982 roku i sosna jeszcze rosła. A swoją drogą to Rondo „Wiekowej Sosny” to najlepsza nazwa.

  2. Szanowna Redakcji. Opisana przez Was „legenda” jest to bujda na resorach. Sosna została wycięta w końcu lat 70. Lub nawet później ze względów bezpieczeństwa gdyż rosła na środku drogi rozdzieląc pasy jezdni. Zdarzyło się tam kilka powaznych wypadków. Nikt nia nie palil w piecach. Sptawdzajcie co publikujecie. Mieszkańcy to pamiętają.

  3. Wiekowe sosny były trzy Pierwsza od której pochodzi nazwa ulicy wycięto w czasie II wojny Druga w latach dziewięćdziesiątych Doskonale to pamiętam Trzecia rośnie sobie dalej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię