POWIAT Dziś włodarze podpiszą umowę o unijne dofinansowanie, które pozwoli wykonać blisko 90 km dróg rowerowych w gminach Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria


Budowa atrakcyjnych tras rowerowych jest jedną z metod ograniczania emisji spalin.

– Drogi rowerowe będą tak wytyczone, aby ułatwić mieszkańcom dojazd do pracy, szkoły, stacji kolejowej czy urzędu gminy – tłumaczy Dariusz Zieliński, burmistrz Góry Kalwarii.

Umowę o dofinansowanie (opiewającą na około 10,5 mln zł) podpiszą dziś włodarze gminy Piaseczno, jako tzw. lider projektu „Budowa zintegrowanej Sieci Tras Rowerowych na terenie gmin: Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria i Piaseczno”. Inwestycje mają kosztować w sumie niemal 13,5 mln zł.

– Wedle dotychczasowych założeń, ścieżki mają być wybudowane do połowy 2018 roku. Z tego względu przetargi na ich wykonanie ogłosimy niezwłocznie – informuje Honorata Kalicińska, doradca burmistrza Piaseczna.

Większość odcinków projektowanych dróg rowerowych (jest ich łącznie szesnaście) połączy trzy gminy. Ścieżki zostaną tak wybudowane, aby tworzyły spójną sieć i łączyły się z już istniejącymi trasami (np. w gminie Lesznowola czy w Warszawie).

– Te trasy są po prostu potrzebne – mówi Daniel Putkiewicz, wiceburmistrz Piaseczna. – Liczba osób jeżdżących na dwóch kółkach szybko się zwiększa. Wystarczy zobaczyć, jak przybywa rowerów pozostawianych codziennie obok dworca PKP w Piasecznie. Sam staram się dojeżdżać z domu do urzędu rowerem, kiedy tylko mam taką możliwość – dodaje.

W Piasecznie jedna z planowanych dróg ma połączyć już istniejącą ścieżkę na ul. Puławskiej z dworcem PKP w Piasecznie. Kolejną trasą będzie można dojechać z rynku w Piasecznie do centrum Konstancina-Jeziorny (m.in. ulicami Chyliczkowską i Długą), a trzecią z ul. Prawdziwka w Kierszku do Żabieńca. Najdłuższa droga (23,5 km) będzie zaczynała się na ul. Starochylickiej w Piasecznie, dotrze do Wojciechowic, Dobiesza i Baniochy w gminie Góra Kalwaria i zakończy się na ul. Długiej w Konstancinie-Jeziornie. Nowo powstałymi ścieżkami cykliści będą mieli również szansę dojechać z ronda im. Jana Pawła II w uzdrowisku do przeprawy promowej w Gassach i szkoły w Opaczy lub istniejącej ścieżki w stronę Warszawy. Z kolei mieszkańcy Nowinek w gminie Piaseczno bez problemu dojadą do stacji kolejowej w Zalesiu Górnym. Jedna z tras połączy także stację PKP w Górze Kalwarii z Sobikowem i peronem kolejowym w Czachówku. Inne dwie ścieżki przetną kalwaryjskie ulice, aby mieszkańcy osiedli Rybie oraz Marianki dojechali wygodnie do ul. św. Antoniego (stąd inną trasą dotrą do zamku w Czersku).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię