Rozmawiali o zabytkach. Miejscowi historycy odkryli nowe fakty dotyczące parku

0

PIASECZNO W czwartek w budynku miejskiego ratusza odbył się pierwsza konferencja dotycząca obiektów zabytkowych na terenie miasta. Zdominował ją temat parku miejskiego i ostatnich poczynionych w nim znalezisk


Dr Marek Barański w ciekawy sposób opowiadał o dworku starosty piaseczyńskiego

– Mam nadzieję, że będzie to początek cyklu rozmów o zabytkach, które budują tożsamość naszego miasta – powitał wszystkich przybyłych na konferencję wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Chcieliśmy zorganizować takie spotkanie już dawno, ale były nieuregulowane sprawy własnościowe dotyczące parku i kolejki. Teraz mamy już o czym rozmawiać i co planować.
Na spotkanie przybyła także przedstawicielka konserwatora zabytków Joanna Lasek, która podkreśliła, że współpraca z gminą układa się dobrze.
– Konserwator stara się czuwać nad każdym obiektem i jeśli są jakieś zastoje inwestycyjne to wynikają one z tego, że staramy się postępować odpowiedzialnie, bo nie chcemy niczego zepsuć – dodała Joanna Lasek.
W prowadzonej przez gminę ewidencji zabytków znajduje się ponad 220 pozycji. Informacje o nich są dostępne na stronie internetowej urzędu. Od ubiegłego roku lokalny samorząd stara się remontować będące w najgorszym stanie obiekty. Do tej pory, w ramach programu opieki nad zabytkami, przeznaczono na to prawie 300 tys. zł.
Kolejna część spotkania została poświęcona parkowi miejskiemu. Sebastian Bryciński i Andrzej Gałkowski przedstawili nowe, niezwykle ciekawe fakty dotyczące pałacu myśliwskiego, zbudowanego dla króla Augusta III Sasa. Okazuje się, że tak naprawdę pałace były dwa. Pierwszy – drewniany pawilon myśliwski – został przetransportowany do parku w 1735 roku z warszawskiej Królikarni.
– Z tego pawilonu król August III Sas strzelał latem 1735 roku do przeganianych przed nim głuszców – mówił Andrzej Gałkowski. Murowany duży pałac został zbudowany w miejscu pawilonu w latach 1748-50, a jego pozostałości do dziś kryją się pod budynkiem starostwa powiatowego. Ciekawy referat dotyczące otaczającego pałac barokowego parku i zmian jakim on ulegał wygłosiła architekt krajobrazu Dorota Pape, a dr Marek Barański przeanalizował historię powstania i zmian, jakie przechodził na przestrzeni lat dworek starosty piaseczyńskiego. Interesujący wykład dotyczący rzeźby Fortuny, która do niedawna znajdowała się we wnęce Poniatówki, wygłosiła także mgr Krystyna Kraśniewska. Spotkanie podsumował wiceburmistrz Putkiewicz.
– Cieszymy się, że na naszym terenie jest tak dużo wartościowych zabytków – mówił. – W najbliższym czasie powinny zostać przeprowadzone badania archeologiczne terenu, na którym znajduje się starostwo powiatowe. Myślimy też o modernizacji stawu w parku miejskim, zrobieniu terenu dla czworonogów oraz wodnego placu zabaw. Nowy wygląd terenów wzdłuż Perełki będziemy chcieli skonsultować z mieszkańcami.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię