Rozmawiano o bezpieczeństwie w Piasecznie

1

PIASECZNO Na stołówce szkolnej w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym odbyło się otwarte spotkanie poświęcone tematyce bezpieczeństwa na terenie gminy Piaseczno. Wszyscy ci, którzy liczyli tego wieczoru na żywą i gorącą dyskusję, mogli się jednak poczuć nieco rozczarowani. Było to bowiem zdecydowanie bardziej spotkanie informacyjne niż nastawione na wymianę argumentów

W obliczu ostatnich wydarzeń, związanych choćby ze śmiercią prezesa MKS Piaseczno Jacka Krupnika czy pobiciem w Sylwestra jednego z byłych piłkarzy tego klubu, mieszkańcy gminy coraz bardziej obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Na ich wniosek interpelację w tej sprawie złożyli miejscowi radni Prawa i Sprawiedliwości – Renata Mirosław i Paweł Poncyliusz, a władze gminy pod wpływem opinii publicznej zdecydowały się zorganizować spotkanie by można było wspólnie poruszyć tą trudną tematykę.

Mniej zajęta policja, bardziej straż miejska

Spotkanie otworzył burmistrz Daniel Putkiewicz. Po krótkim wprowadzeniu – przekazał głos wiceburmistrz Hannie Kułakowskiej-Michalak. W pierwszej części aktualne statystki i trendy w działaniach policji przedstawił najpierw Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie komisarz Sylwester Wojtkiewicz, a zaraz po nim, między innymi o tym czym różnią się od siebie kompetencje policji i straży miejskiej, opowiedział Jacek Anczarski, Komendant Straży Miejskiej w Piasecznie.


Jak się okazało, w ciągu ostatnich czterech lat powinno być… coraz bezpieczniej, bo świadczy o tym mniejsza liczba zgłaszanych przestępstw czy wykroczeń.
– Proszę zauważyć, że w tym roku przestępstw z ogólnej kategorii mamy o 206 mniej – mówił komisarz Wojtkiewicz. – W jednej tylko kategorii „bójka i pobicie” mamy wzrost. Z roku na rok mamy jednak coraz mniej zgłaszanych interwencji.
Przedstawiciel policji zauważył również, że więcej jest osób doprowadzanych do wytrzeźwienia, choć dodał przy tym, że w naszej izbie zatrzymań umieszczane są nie tylko osoby z powiatu piaseczyńskiego, a one także wliczają się do statystyk.

Komendant Anczarski przedstawił z kolei działania straży miejskiej. Dowiedzieć się można było również np. tego gdzie w gminie dochodzi najczęściej do spożywania alkoholu oraz zakłóceń ciszy i spokoju – są to ulice: Sienkiewicza, Kościuszki, Aleja Róż, Puławska i teren Parku Miejskiego (głównie w okresie letnim). Co ciekawe, w odróżnieniu od policji, straż miejska w roku ubiegłym zanotowała blisko 40 proc. wzrost interwencji – prawie 7000 więcej działań niż w roku 2022.


– Wynika to głównie z zaangażowania strażników, którzy przykładają się do swojej pracy – podkreślił komendant. – Do akcji wszedł również Eko Patrol i stąd wzięła się także ta różnica.
Przedstawiciel straży miejskiej podał też przykład pozytywnego działania monitoringu. Okazało się, że po zainstalowaniu na dworcu PKP Piaseczno kilku dodatkowych kamer było wprawdzie początkowo więcej interwencji związanych ze spożywaniem tam alkoholu, ale od listopada liczba ta zaczęła spadać.
Głównymi problemami, zarówno policji, jak i straży miejskiej, pozostają wciąż braki kadrowe i sprzętowe.

Rozwiązaniem więcej funkcjonariuszy i prohibicja?

W drugiej części spotkania każdy chętny mógł zabrać głos. Wśród obecnych szczególnie mocno aktywni byli samorządowcy.
– Myślę, że nie zawsze bójki mogą być, z różnych powodów, ujęte w statystykach – zwróciła się do komisarza Wojtkiewicza radna Renata Mirosław. – Z komentarzy setek mieszkańców w mediach społecznościowych wynika, że nie czują się oni bezpieczni w centrum miasta czy na „ptasim osiedlu”, głównie w weekendy. Rozwiązaniem mogłoby być zwiększenie finansowania przez naszą gminę służb ponadnormatywnych – tak żeby było ich dwa razy więcej i podniesienie kwoty za służbę, co jest realizowane w Warszawie.
Do zapowiadanego w tej sprawie wniosku radnych PiS odniósł się burmistrz Daniel Putkiewicz.


– Oczywiście możemy to zrobić, bo taką możliwość formalnie mamy – stwierdził burmistrz. – Proszę jednak pamiętać, że byłoby to kosztem naszych zadań własnych. Uważam, że takie podstawowe finansowanie powinien zapewnić rząd i o to będę w pierwszej kolejności walczył.
 Mieszkanka Piaseczna Anna Stefaniak oskarżyła z kolei policję o brak interwencji w momencie gdy sama zgłaszała bójkę Ukraińców.
– Mam nadzieję, że złożyła pani skargę na policjantów, bo wtedy my o tym wiemy – odpowiedział komisarz Wojtkiewicz. – Jeżeli mówimy tutaj na forum o czymś, a nie jest to zgłaszane do nas, to niestety nie można w stosunku do policjantów podjąć czynności dyscyplinarnych.
– Ja się boję, bo będę miała z tego powodu konsekwencje – dodała Anna Stefaniak. – Uważam, że będą złośliwości.
Paweł Karbowski, mieszkaniec gminy Piaseczno, poruszył z kolei kwestię wprowadzenia nocnej prohibicji na terenie Piaseczna, którą zaproponował, między innymi, za pośrednictwem Kuriera Południowego i portalu PiasecznoNews.pl, już w maju ubiegłego roku. Burmistrz Putkiewicz stwierdził, że w tej kwestii niezbędne byłyby konsultacje społeczne, bo rozwiązanie to ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.
W trakcie spotkania poruszono również tematy związane z bezpieczeństwem seniorów w gminie, sugerowanym – przez jednego z obecnych na spotkaniu panów – nie reagowaniu policji na zbyt szybko wjeżdżające do Piaseczna motocykle czy problemami z niewłaściwym parkowaniem. Na koniec jeden z mieszkańców zaproponował żeby podobne spotkania odbywały się regularnie – np. co roku w pierwszej połowie lutego, co spotkało z aprobatą większości zgromadzonych.

Grzegorz Tylec

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię