Rozśpiewana wigilia chóru Lira

0

PIASECZNO Wczoraj w Przystanku Kultura odbyła się uroczysta wigilia chóru Lira.

Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in. wójt gminy Lesznowola Maria Jolanta Batycka-Wąsik, która złożyła życzenia i pogratulowała chórzystom dokonań artystycznych. Piaseczyńscy chórzyści udowodnili, że ich zdolnościom muzycznym wcale nie ustępują talenty kulinarne. Suto zastawiony stół uginał się od pierogów, kapusty, smażonego karpia, ciast i sałatek. Serdeczną i ciepłą atmosferę tworzyło także wspólne śpiewanie kolęd oraz wizyta świętego Mikołaja, który wszystkich obdarzył prezentami.

Chór Lira działa od przeszło pół wieku przy piaseczyńskim ośrodku kultury. Początkowo jako Gminny Chór Ludowy Harfa. Grupa nie działała jedynie w okresie stanu wojennego i została reaktywowana dzięki staraniom Brunona Krefta pod nazwą Mazowiecki Chór Mieszany Lira. Następnie dyrygentem chóru została Maria Bagińska z Akademii Muzycznej w Warszawie, a grupa koncertowała na terenie całego kraju, jak i poza nim (między innymi na terenie dzisiejszych Czech i Szwajcarii).

W roku 1990 prowadzenie chóru objął Romuald Stępniewski – absolwent Wydziału Dyrygentury Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i mieszkaniec Zalesia Dolnego. Robi to, z powodzeniem, do dziś. Lira koncertowała m.in. na Jasnej Górze, w Pałacu Wilanowskim, Chorwacji, Wilnie czy w Paryżu.
Chór “Lira” łączy pasję i miłość do muzyki ludzi różnych zawodów i w różnym wieku.
– Nasi chórzyści lubią śpiewać i swoje zawodowe obowiązki potrafią godzić z pracą społeczną – podkreśla prezes chóru Lira Krystyna Otręba.
Zespół od lat uczestniczy we wszystkich wydarzeniach jakie odbywają się w Piasecznie. Wykonuje pieśni patriotyczne z okazji ważnych rocznic historycznych i świąt religijnych.

AB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię