Rozstrzygnięto II edycję konkursu EKO HESTIA SPA

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W II edycji Konkursu, zdaniem kapituły, najlepszy projekt zgłosiło Busko-Zdrój. Uzdrowisko otrzyma 100 000 złotych na realizację projektów związanych z ochroną środowiska. W ramach EKO HESTIA SPA nagradzane są najciekawsze inicjatywy proekologiczne w polskich uzdrowiskach.


Do II edycji Konkursu zgłosiło się 9 polskich uzdrowisk. Komisja konkursowa oceniała nowatorskie działania i inwestycje mające pozytywny wpływ na środowisko, które gminy zrealizowały w latach 2011-2016.

Podczas XXVI Kongresu Uzdrowisk Polskich w Wysowej-Zdroju (woj. małopolskie), komisja konkursowa najwyżej oceniła „program wieloletnich, kompleksowych działań w sferze ekologii”, zaprezentowany przez przedstawicieli uzdrowiska Busko-Zdrój. Konsekwentnie wdrażany program termomodernizacji obiektów publicznych i wymiany oświetlenia ulicznego na ledowe, zasilanie odnawialną energią zarówno oświetlenia nowego parku zdrojowego, jak i niezbędnych urządzeń do utrzymania miejskiej zieleni, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej czy działania edukacyjne – wszystko to przyczyniło się do wygranej Buska w kolejnej odsłonie Konkursu.

Konkurs EKO HESTIA SPA

– Konkurs EKO HESTIA SPA to doskonały pomysł, dzięki któremu polskie uzdrowiska mogą pokazać, jak wiele różnorodnych działań, związanych z ochroną środowiska, systematycznie realizują – mówi dr Jan Golba, Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, burmistrz Muszyny. Godne pochwały są też nowatorskie projekty edukacji ekologicznej – komiksy, filmy czy konkursy. Chcielibyśmy co roku – z głównym pomysłodawcą i fundatorem nagrody – nie tylko wyróżniać te najlepsze przykłady polskich eko-uzdrowisk, ale również je szerzej upowszechniać – jako doskonałe wzory do naśladowania przez inne samorządy – dodaje dr Jan Golba.

Nagroda główna w wysokości 100 000 złotych została ufundowana przez pomysłodawcę konkursu – Grupę ERGO Hestia. Kwota ma zostać przeznaczona m.in. na budowę edukacyjnej ścieżki rowerowej łączącej dwa świętokrzyskie uzdrowiska – Busko-Zdrój z odległym o 20 km Solcem, który również uczestniczył w Konkursie. Finałowa prezentacja wyników konkursu odbędzie się na uroczystej sesji Rady Miasta Buska-Zdroju 26. października, a oficjalne przekazanie nagrody – podczas konferencji  „Polskie eko-uzdrowiska” w Sopocie w listopadzie br.

Ubezpieczyciel postanowił też przyznać 3 nagrody specjalne dla uzdrowisk, których propozycje równie zasłużyły na uznanie komisji. Będę to roczne ubezpieczenia od szkód środowiskowych dla gmin, które znalazły się w ścisłym finale konkursu. Są to: Rabka Zdrój, Sękowa i Szczawnica.

Merytorycznym Partnerem Grupy ERGO Hestia w tym przedsięwzięciu jest Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, które opracowało szczegółowy regulamin konkursu i za pośrednictwem którego polskie uzdrowiska zgłaszać się mogą do kolejnych edycji konkursu „EKO HESTIA SPA”. W posiedzeniach komisji konkursowej uczestniczą również przedstawiciele środowisk naukowych.

Konkurs EKO HESTIA SPA jest pierwszym i jedynym tego typu przedsięwzięciem, skierowanym wyłącznie do polskich uzdrowisk. Jego organizatorzy już zapowiadają 3. edycję, w której oceniane będą projekty i inwestycje proekologiczne, realizowane w latach 2012-2017.

źródło: konstancinjeziorna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię