Rozwój monitoringu w porozumieniu z mieszkańcami

10

GÓRA KALWARIA Dziś w ratuszu odbyło się spotkanie z udziałem burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego oraz przedstawicieli policji i straży miejskiej. Rozmawiano o bezpieczeństwie i rozwoju miejskiego monitoringu.

Gdzie powinny pojawić się nowe kamery miejskiego monitoringu? Jakie są szczególnie niebezpieczne miejsca wymagające poprawy bezpieczeństwa? Czego oczekują mieszkańcy? Odpowiedzi na te pytania szukają władze gminy. Jeśli macie propozycje lokalizacji nowych kamer piszcie w komentarzach pod naszym tekstem.

Spotkanie rozpoczął zastępca Komendanta Komisariatu w Górze Kalwarii podkom. Radosław Książek. Przedstawiał wyniki statystyczne pracy policjantów w ostatnich dwóch latach oraz omówił siły jakimi dysponuje komisariat w Górze Kalwarii, który aktualnie zatrudnia 27 osób.

Policyjne statystyki

W zeszłym roku w gminie Góra Kalwaria policjanci wszczęli 486 postępowań. Zanotowano trzy rozboje, 23 włamania, 59 kradzieży, 2 pobicia, kradzież 7 samochodów. Wykrywalność to ok. 69,8 proc.
– To największa wykrywalność w skali całego powiatu – podkreślił podkom. Książek.
W 2018 roku zatrzymano 32 nietrzeźwych kierowców, o 6 mniej niż w roku 2017.
– Wierzymy, że mniej osób jeździ pod wpływem alkoholu – powiedział policjant. – To jest jednak ciemna liczba i jak jest w rzeczywistości nigdy się nie dowiemy.
W zeszłym roku na terenie gminy doszło do 12 wypadków drogowych, w których 9 osób zostało rannych, a 5 zginęło.
– Aż trzy ofiary wypadków odnotowaliśmy na drodze krajowej nr 79 – podkreślił zastępca komendanta.
W dalszej części spotkania mieszkańcy zgłaszali problemy, głównie związane z organizacją ruchu drogowego, nieprawidłowym parkowaniem oraz nieprzestrzeganiem przepisów przez kierowców.

7 strażników na przeszło tysiąc zgłoszeń

Działalność straży miejskiej omówił komendant straży miejskiej Robert Durka.
– W tej chwili mamy dwa wakaty – przyznał. – Łącznie ze mną jest tylko 7 strażników.
W ubiegłym roku straż miejska w Górze Kalwarii miał 1100 zgłoszeń, ponad 400 więcej niż w roku 2017.
– Patrol składający się z dwóch strażników ma nieraz po kilkanaście zgłoszeń w ciągu jednego dnia – mówił komendant. Zapytaliśmy ilu powinno być strażników w gminie takiej jak Góra Kalwaria.
– To dziś nierealne, ale idealnie by było gdyby jeden strażnik miejski przypadał na 1000 mieszkańców – oceniał komendant.

Gdzie potrzebne są kamery?

Na koniec spotkania mówiono o rozwoju sieci monitoringu w Górze Kalwarii, który zaczął się 9 lat temu. Aktualnie nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa 11 kamer. Dla porównania Tarczyn dysponuje setką kamer, Piaseczno ma ich 98, a Konstancin-Jeziorna – 78. W Piasecznie i Konstancinie istnieje całodobowy dozór kamer.
– Dziś nie wiemy ile kamer jest potrzebnych – mówił burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. – Chcemy by dozór nad systemem monitoringu był 24-godzinny. To będzie wymagało więcej etatów w straży miejskiej. Od państwa oczekujemy, że będziecie zgłaszać propozycje lokalizacji kamer.
– Rondo, Marianki, na rozwidleniu dróg Sportowej i Kalwaryjskiej koło cmentarza, skrzyżowanie Dominikańskiej i Armii Krajowej, bar nad Wisłą gdzie będzie wlatywała obwodnica w stronę mostu – padały propozycje.

W spółdzielni więcej kamer niż w mieście

– U nas działa 21 kamer, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo publiczne – mówi prezes Krzysztof Rychlewski ze Spółdzielni Mieszkaniowej w Górze Kalwarii. Zaproponował lokalizację czterech nowych kamer. Jedna z ul. Pijarskiej zaglądałaby w głąb osiedla przy kotłowni. Druga mogłaby się znaleźć przy zbiegu ulicy Pijarska i Kościuszki przy garażach. Kolejna przy ul. Skierniewickiej, patrząca na stację i przystanek. Zdaniem prezesa spółdzielni czwarta kamera przydałaby się przy parku osiedlowym od strony Rybia.
– Te cztery nowe kamery w połączeniu z naszymi, zapewniłyby bezpieczeństwo naszym mieszkańcom – podsumował prezes Rychlewski.
– Jak pan ocenia skuteczność waszego monitoringu? – dociekał burmistrz Strzyżewski.
– Myślę, że liczba zgłoszeń o zakłócaniu porządku publicznego spadała o 70 proc. – oszacował prezes spółdzielni.
A jakie Wy macie propozycje? W którym miejscu w Górze Kalwarii powinny pojawić się kamery miejskiego monitoringu?

Adam Braciszewski

10 KOMENTARZE

 1. Już wiemy dlaczego policja zanotowała tylko 7 kradzieży samochodów i 2 rozboje. Bo mają tylko 11 kamer. Czego oczy nie widzą …. 🙂 🙂 🙂 🙂 śmieszne.

 2. Kamery powinny znaleźć się na terenie jednostki wojskowej przy szkole gastronomicznej oraz na podwórkach na tak zwanych,,slumsach” powinny być też w Czersku na rynku a w szczególności w Baniosze! Kamery powinny być montowane także przy wiatach przystankowych.

 3. Kamery obowiązkowo powinny się znaleźć na każdym skwerze i rynku powinny być zamontowane na latarniach

 4. ” Niebawem zostanie opracowana mapa z proponowanymi lokalizacjami kamer, która następnie zostanie poddana konsultacjom społecznym”. – chcemy ja jaj najszybciej zobaczyć!

 5. Szkoda gadać i pisać !
  Kamery przy ratuszu pilnują popielniczek by nikt peta nie wrzucił.
  Ławek nie przybędzie bowiem nie służą do przesiadywania.
  To słowa byłych (na szczęście) burmistrzów !

 6. …odbyło się spotkanie z udziałem burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego oraz przedstawicieli policji i straży miejskiej. Rozmawiano o bezpieczeństwie i rozwoju miejskiego monitoringu. … .
  Które to juz spotkanie i z jakim skutkiem? Jaki to ma sens i cel?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię