PIASECZNO/POWIAT Społeczność Liceum Ogólnokształcącego wybrała wczoraj następcę I Dywizji Kościuszkowskiej w nazwie placówki


Bohater podziemia niepodległościowego zdobył lwią część głosów uczniów, nauczycieli oraz rodziców, aż 420. Wcześniej typowano, że może dojść do drugiej tury głosowania, a w niej oprócz rotmistrza znajdzie się w niej Andrzej Wajda. Jednak reżyser „Człowieka za żelaza” zdobył zaledwie 88 głosów. Pozostali z pięciorga kandydatów – wielkich Polaków – otrzymali następującą liczbę głosów: Władysław Bartoszewski – 113, Wisława Szymborska – 154 i Wanda Rutkiewicz – 64.

– Uważam, że uczniowie, którzy mieli tu decydujący głos, dokonali bardzo rozsądnego i dojrzałego wyboru – komentuje wybory patrona Barbara Chwedczuk, dyrektorka placówki. – Zdecydowali o tym, że po I Dywizji Kościuszkowskiej, chcemy kontynuacji historycznej, patriotycznej i niepodległościowej. Zarówno rtm. Pilecki jak i Kościuszkowcy walczyli o wolną Polskę.

Jak zauważa pani dyrektor, każdy z pięciorga kandydatów reprezentował inny zbiór wartości, jednak jedynie Witold Pilecki był postacią niekontrowersyjną.

Rotmistrz znany jest przede wszystkim jako osoba, która na ochotnika przedostała się do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, aby stworzyć w nim ruch oporu. To dzięki jego raportom Zachód dowiedział się o ludobójstwie na wielką skalę prowadzonym przez hitlerowców. Mimo swych ogromnych zasług Witold Pilecki w 1948 roku został skazany na karę śmierci przez komunistyczne władze Polski i stracony poprzez strzał w tył głowy, a następnie potajemnie pochowany. Wyrok został unieważniony dopiero w 1990 roku, a szczątki bohatera znaleziono na tzw. łączce na warszawskich Powązkach w 2012 roku.

Niebawem szkoła wystąpi z wnioskiem do rady powiatu piaseczyńskiego o oficjalne nadanie imienia szkole. – Będziemy chcieli, aby nowy patron zaistniał od 1 września 2018 roku, ponieważ zmiana nazwy placówki wiąże się m.in. z wymianą pieczątek – tłumaczy dyrektor LO.

1 KOMENTARZ

  1. No i klasa! Mnie o Pileckim w szkole nie uczyli, nic o nim nie wiedziałem. Za to pisałem maturę z wypocin tego TW esbeka Szczypiorskiego i postękiwań stalinistki Szymborskiej. Brawo Licealiści!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię