PIASECZNO Jeszcze w tym roku ul. Chyliczkowska przestanie być jednokierunkowa. Czy to oznacza komunikacyjny paraliż Piaseczna? Powiat planuje zmienić organizację ruchu na ul. Chyliczkowskiej, władze miasta mają duże wątpliwości i szereg pytań


Dwukierunkowy ruch ma zostać wprowadzony na ul. Chyliczkowskiej najpóźniej jesienią, po zakończeniu przebudowy skrzyżowania ulicy z obwodnicą Piaseczna, czyli ul. Armii Krajowej.
– Przy okazji tej przebudowy GDDKiA narzuciła nam dwukierunkowość na Chyliczkowskiej – poinformował nas już w kwietniu Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego.
Ulica Chyliczkowska jest drogą powiatową, w więc to starostwo przygotuje nową organizację ruchu na ulicy obecnie pełniącej rolę wyjazdówki z Piaseczna, zarówno w stronę Warszawy, jak i Konstancina-Jeziorny.
Najwięcej będzie kosztowała przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Chyliczkowskiej z ul. Puławskiej (przy PZU). Trzeba będzie dołożyć dodatkowe sygnalizatory.
Jak się okazuje o szczegółach inwestycji i konsekwencjach nowej organizacji ruchu niewiele wiedzą władze Piaseczna. A przecież drogi gminne łączące się ul. Chyliczkowską tworzą spójny komunikacyjny krwiobieg. Co się stanie gdy na jednej z głównych arterii krew zacznie krążyć w obu kierunkach? Nastąpi przystosowanie czy nagły zgon?
Władze Piaseczna są mocno zaniepokojone rewolucją komunikacyjną, którą planuje powiat wraz z GDDKiA.

Przy okazji modernizacji skrzyżowania ul.Chyliczkowskiej z ul. Armii Krajowej ma zostać zmieniona organizacja ruchu. Czy ruch dwukierunkowy na ul. Chyliczkowskiej pozwoli sprawniej poruszać się po Piasecznie?

Tego typu zmiany powinny być poprzedzone badaniami symulacyjnymi i pomiarami ruchu na skrzyżowaniach z ulicą Chyliczkowską – uważa burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis. – Proponowane rozwiązanie wprowadzi fizyczną blokadę przejazdu ul. Warszawską – słusznie przewiduje burmistrz.
Na skrzyżowaniu Warszawskiej z Chyliczkowską już teraz dochodzi do regularnych wypadków i kolizji. Wyobraźmy sobie co się będzie działo gdy Chyliczkowską samochody zaczną jeździć w dwóch kierunkach.
W jaki sposób będzie odbywał się ruch na ulicach podporządkowanych, do Chyliczkowskiej? Czy na nich dla odmiany zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy? W jaki sposób będzie wyprowadzany ruch z osiedla Lech i wieżowca Sun City Tower?

Perspektywa problemów komunikacyjnych wynikających z planów uruchomienia ruchu dwukierunkowego na ul. Chyliczkowskiej spowodowała wystąpienie radnego miejskiego Artura Maickiego z szeregiem pytań.

Burmistrz Piaseczna uważa, że niektóre z nich poruszają kluczowe kwestie i zwraca się do starosty o udzielenie odpowiedzi. Radny Maicki pyta o to, kto był inicjatorem wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na Chyliczkowskiej, czy były wykonane analizy potrzeb komunikacyjnych i konsultacje społeczne? Czy przewidziano problemy jakie pociągnie za sobą nowa organizacja ruchu?
– Zwracam się z prośbą o przedstawienie kompleksowego projektu organizacji ruchu dla ulicy Chyliczkowskiej – napisał burmistrz Piaseczna do starosty Wojciecha Ołdakowskiego.
Obawy miasta są w pełni uzasadnione, a wątpliwości słuszne. Nasuwa się tylko pytanie:  dlatego tak późno burmistrz Piaseczna podjął temat? Wszak o zmianach w organizacji ruchu na Chyliczkowskiej starostwo mówiło już kilka miesięcy temu.

Adam Braciszewski

1 KOMENTARZ

  1. “przeprowadzenie pomiarów ruchu na wszystkich skrzyżowaniach z Chyliczkowską, co stanie się podstawą do opracowania organizacji ruchu” – Przeprowadzanie pomiarów ruchu w wakacje mija się całkowicie z celem, gdyż wyniki będą niemiarodajne ( urlopy, szkoły nie pracują). Takie badania powinny być przeprowadzone przed wyborem wykonawcy, a nie teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię