Ruszył Narodowy Spis Powszechny. Seniorka: chciałabym się spisać, ale nie wiem jak…

0

PIASECZNO/LESZNOWOLA Od kwietnia ruszył dostarczający informacji o strukturze społecznej spis powszechny, odbywający się co 10 lat. Spis jest obowiązkowy, w związku z czym gminy musiały utworzyć specjalne biura spisowe, w których mieszkańcy mogą liczyć na pomoc i wsparcie w wypełnianiu formularzy. – W Piasecznie nie działa to jak trzeba – uważa pani Elżbieta, nasza czytelniczka. Czy rzeczywiście? Postanowiliśmy to sprawdzić


Spis powszechny ma dać aktualny obraz polskiego społeczeństwa. I nie chodzi tu tylko o jego liczebność i strukturę wieku, ale też m.in. o wyznanie, wykształcenie i status materialny.
– W poniedziałek rano postanowiłam spełnić swój obowiązek i się spisać – mówi pani Elżbieta, 83-letnia mieszkanka Piaseczna. – Poszłam do urzędu, licząc, że ktoś mi w tym pomoże. Zamiast formularza spisowego otrzymałam jednak karteczkę z adresem strony internetowej poprzez którą mogę elektronicznie wypełnić formularz i numerem do infolinii spisowej. Powiedziano mi, że na miejscu mogę też skorzystać z komputera, ale ja nie wiem jak to zrobić. Sądzę, że pomoc gminy powinna wyglądać nieco inaczej – nie kryje swego rozczarowania kobieta. Arkadiusz Czapski, sekretarz urzędu poinformował nas, że w tym wypadku musiało dojść do jakiegoś nieporozumienia.
Pomagamy mieszkańcom spisywać się za pośrednictwem internetu, udostępniamy do tego celu dwa stanowiska znajdujące się w urzędzie – przekonuje. – Osoby starsze namawiam jednak na kontakt z infolinią spisową i umawianie się z rachmistrzem na spis przez telefon.
Spis powszechny od początku kwietnia realizowany jest też na terenie gminy Lesznowola. Tu urzędnicy mają jednak większe doświadczenie, bo w ubiegłym roku przećwiczyli pewne schematy podczas spisu próbnego.
Mamy stanowisko z komputerem i dostępem do internetu, ale na razie skorzystało z niego raptem kilka osób – mówi Agnieszka Adamus z gminnego biura promocji. – Spis został wydłużony do 30 września, więc jest jeszcze trochę czasu. Tym bardziej, że spisywać można się tak naprawdę na cztery sposoby – przez internet, infolinię, w gminnym punkcie spisowym i  z udziałem rachmistrza spisowego.  Rachmistrzowie rozpoczną pracę od 4 maja. Będą oni zadawali pytania przez telefon lub na życzenie dojeżdżali do mieszkańców. Oczywiście do końca września będzie można spisywać się samodzielnie przez internet, jeśli jednak zanim zdążymy to  zrobić  zgłosi się do nas rachmistrz, to nie możemy odmówić mu udziału w spisie powołując się na samospis lub inną  metodę spisową – wyjaśnia.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię