Ruszył remont starej plebanii. Prace mają potrwać do połowy przyszłego roku

1

PIASECZNO Kilkanaście dni temu, po ponad rocznej przerwie, wznowiono remont budynku starej plebanii, znajdującego się przy kościele św. Anny w centrum miasta. Gmina otrzymała zamienne pozwolenie na budowę, dokonując wcześniej drobnych zmian w projekcie


Remont starej plebanii, w której ma mieć swoją siedzibę Muzeum Regionalne, rozpoczął się w 2017 roku. Zdemontowano dach, podłogi i ściany na pierwszym piętrze oraz ściany wewnętrzne parteru wraz z posadzkami. Rozebrana została także ściana zewnętrzna od strony kościoła. Na początku ubiegłego roku prace nieoczekiwanie stanęły, bo okazało się że w złym stanie technicznym są ściany nośne i fundamenty, na których miał opierać się remontowany gmach. – Trzeba przeprojektować konstrukcję budynku – informowała w marcu 2018 roku Anna Grzejszczyk z gminnego biura promocji. Niestety, wszelkie modyfikacje musiały być konsultowane z Wojewódzkim Mazowieckim Konserwatorem Zabytków, co było bardzo czasochłonne. Należało wykonać również dokumentację zamienną i uzyskać zamienne pozwolenie na budowę. Niestety, to wszystko bardzo długo trwało, co było spowodowane także opóźnieniami ze strony projektantów.
– Pierwotny projekt przebudowy plebanii przygotowany na zlecenie parafii nie uzyskał aprobaty konserwatora – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Dlatego musieliśmy go nieco zmodyfikować. Konserwator zażyczył sobie, aby budynek bardziej nawiązywał do historycznego kształtu plebanii. Teraz chcemy podpisać aneks do umowy z wykonawcą, który dokończy inwestycję. Opracowywane są także nowe harmonogramy prac.
Jak wszystko dobrze pójdzie i nie pojawią się kolejne nieprzewidziane komplikacje, przebudowa budynku dawnej plebanii powinna zakończyć się w połowie przyszłego roku.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię