Ruszył „sezon” na wypalanie traw. Wypalaczom grożą wysokie kary

1

POWIAT W tym roku pierwszy pożar traw wybuchł już 13 lutego w Gassach. – Do tej pory odnotowaliśmy ponad 40 tego typu zdarzeń – informuje mł. bryg. Łukasz Darmofalski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. Za wypalanie kar grożą wysokie kary pieniężne, a w skrajnych przypadkach nawet więzienie


Każdego roku na przedwiośniu zaczyna się wypalanie traw i nieużytków rolnych, co bardzo szkodzi środowisku naturalnemu, ale też stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Mimo że wypalanie traw jest nielegalne i zakazują go przepisy, wiele osób uprawia ten proceder. Tymczasem osoba przyłapana na podpalaniu suchych łąk lub nieużytków może zapłacić karę sięgającą nawet 20 tys. zł. Jeśli w wyniku podpalenia ucierpią ludzie, co niejednokrotnie się zdarzało, podpalacz musi liczyć się nawet z 10-letnią odsiadką.
Na terenie powiatu piaseczyńskiego trawy płoną cały czas w tych samych miejscach. Najwięcej pożarów od lat odnotowuje się na terenie gminy Góra Kalwaria.
Ogień gasimy przeważnie w rejonie Baniochy i Łubnej, przy tamie wojskowej oraz w pobliżu skarpy wiślanej – informuje mł. bryg. Łukasz Darmofalski, rzecznik PSP. – W tym roku na terenie całej gminy Góra Kalwaria odnotowaliśmy 26 pożarów traw.
W ubiegłym roku strażacy 200 razy wyjeżdżali do pożarów łąk i nieużytków, ale tylko dlatego że sporo padało. W 2020 roku odnotowano ponad 500 takich interwencji.

TW

1 KOMENTARZ

  1. A to w dobie powszechnej inwigilacji nie da się przy pomocy dronów namierzyć szybko pożarów i na miejscu wymierzyć sprawiedliwości ich sprawcom przy pomocy pocisków kierowanych odpalanych z tychże dronów?

    Strażak czy policjant nigdy nie dojedzie na miejsce przestępstwa tak szybko, żeby ująć (czy choćby zidentyfikować) sprawcę i w efekcie doprowadzić do jego ukarania.

    A dron bojowy da radę. Po paru przypadkach utłuczeniu na miejscu sprawców podpaleń i rozpropagowaniu wiadomości o tych zdarzeniach problem wypalania traw w Polsce zniknie jak ręką odjął 🙂

    Wystarczy zainwestować w parę dronów…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię