Ruszyła budowa Gościńca Wareckiego

1

PIASECZNO Gościniec Warecki to nieutwardzony trakt przez las, ciągnący się od Żabieńca do wsi Nowinki i Krępa. Powiat właśnie zaczął kompleksową przebudowę tego ciągu na około 2-kilometrowym odcinku od Zalesia Górnego do Nowinek, co spotkało się z protestami części mieszkańców i lokalnych organizacji ekologicznych


Tak naprawdę głośno o tej wiodącej przez las drodze zrobiło się już w marcu, kiedy to ruszały przygotowania do jej budowy. Inwestycję planowano od lat. Teraz znalazły się na nią środki. Ekolodzy z Alarmu dla Klimatu twierdzą jednak, że nic nie dzieje się przypadkiem i wiążą utwardzenie oraz poszerzenie Gościńca Wareckiego z budową nowych osiedli mieszkaniowych w Krępie.
– Od początku protestujemy przeciwko tej inwestycji, bo to nie jest zwykła droga w mieście, tylko droga przez serce Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – wyjaśnia Anna Kolińska z Alarmu dla Klimatu Piaseczno. – To lokalny korytarz ekologiczny oznaczony w Planie Ochrony Parku, tędy chodzą łosie i inne mniejsze zwierzęta. Tutaj ludzie biegają, jeżdżą konno, na rowerze, spacerują. A poza tym jest to miejsce najbogatsze chyba w naszej okolicy w artefakty historyczne – dodaje.
Petycję sprzeciwiającą się poszerzaniu i asfaltowaniu drogi podpisało prawie 1900 osób. Uważają one, że Gościniec Warecki, w zaproponowanym przez powiat kształcie, eliminuje ruch turystyczny na rzecz ruchu samochodowego oraz narusza przepisy związane z ochroną przyrody.
– Podobno za budową drogi opowiedziało się blisko 500 osób, które wysłały w tej sprawie pismo, ale nikt tych podpisów nie widział… – dziwi się Anna Kolińska. – Z drugiej strony mamy ponad 1800 podpisów osób sprzeciwiających się tej inwestycji oraz 12 lokalnych organizacji, którym zależy na zachowaniu Gościńca Wareckiego w dotychczasowym kształcie. To jest konflikt grupy ludzi świadomych zagrożeń i kryzysu środowiskowego z grupą patrzącą przez pryzmat własnych interesów. Panu staroście też nie zależy na dialogu w sprawie ograniczenia negatywnych skutków tej inwestycji… – podsumowuje aktywistka.
Powiat potwierdza, że prace przy budowie drogi już się rozpoczęły.
– Mieszkańcy Nowinek starali się o tę inwestycję od kilkudziesięciu lat – informuje Joanna Grela z biura promocji powiatu. – Budując Gościniec Warecki nie będziemy dewastować parku – zaznacza.
Kilka miesięcy temu, kiedy o sprawie zrobiło się głośno, powiat wydał oświadczenie:
– Nie chcemy, żeby ludzie dłużej poruszali się po tej drodze w kurzu i błocie – czytamy w nim. – Nie będziemy przerywać korytarzy zwierząt. Pobocze dla pieszych i rowerzystów jest potrzebne, bo wpłynie na większe bezpieczeństwo i wygodę. Stąd konieczność wycięcia wzdłuż drogi głównie kilkuletnich drzew. Ślad drogi zostanie zachowany. Zostanie ona tylko utwardzona i poszerzona o pobocze. To nie zmieni charakteru Gościńca Wareckiego. Ta inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię