Ruszyła Kultura dla Klimatu. W czwartek kolejne spotkanie!

0

PIASECZNO W CEM zainaugurowano nowy cykl spotkań poświęconych ekologii. Jako pierwszy z wykładem „Zmiana Klimatu: fakty i mity” wystąpił dr hab. Jacek Pniewski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego


Na miejscu wszyscy obecni mieli możliwość zdobycia źródłowej wiedzy o stanie naszej planety – zarówno minionym, obecnym, jak i prognozowanym. Prowadzący przybliżył genezę nauki o klimacie, przypominając osobę Mikołaja Kopernika, który – jak na swoje czasy głosił poglądy rewolucyjne – trudne do pojęcia dla ówcześnie żyjących ludzi.
– Pojawia się pytanie: komu wierzyć? Kto ma rację? – zaczął dr hab. Jacek Pniewski. – Nie ma dziś żadnej naukowej organizacji międzynarodowej, która by twierdziła, że z klimatem nie ma problemu – że nic się nie dzieje. To człowiek wywołał globalne ocieplenie i co za tym idzie zmiany klimatu i że powinniśmy z tym zrobić coś bardzo ważnego. Mamy coraz większą tego świadomość.
Prelegent opowiedział, między innymi, o badaniach nad klimatem (począwszy od XVIII wieku) i o tym, że wiele raportów o negatywnych zmianach na ziemi było przez lata lekceważonych przez środowisko międzynarodowe, a dopiero od niedawna zaczęto się nimi poważniej interesować.
– Obecnie nie ma już powrotu do takiej ziemi, która była kiedyś i to się coraz szybciej pokazuje – mówił Jacek Pniewski.
Prowadzący wyjaśniał również na czym polega efekt cieplarniany (inaczej zwany szklarniowym) – „dostajemy energię od słońca, której nie możemy wyemitować w kosmos”, metodologię nowoczesnego pomiaru temperatury powietrza i przede wszystkim – rzeczywisty wpływ człowieka na klimat. Przez kilkadziesiąt lat spaliliśmy bardzo dużo ropy naftowej, gazu i węgla – obecnie produkujemy aż 40 mld ton rocznie dwutlenku węgla. Jego nadmierna emisja prowadzi do zmian zagrażających naszemu istnieniu: upałów, susz, pożarów, powodzi, huraganów, topnieniu lodowców i innych zjawisk. Na zakończenie miała miejsce dyskusja na tematy związane z ekologią (między innymi o potrzebie kompostowania liści oraz wsparcia finansowego dla osób biednych na wymianę tzw. kopciuchów), a każdy chętny mógł nabyć książkę Jacka Pniewskiego „Nauka o Klimacie”.
W ramach akcji Kultura dla Klimatu w czwartek 27 lutego w sali widowiskowej w bibliotece w CEM odbędą się z kolei pokaz filmu dokumentalnego pt. „Smog Wars” oraz wykład o smogu. Trwający niespełna godzinę „Smog Wars” to pierwszy długometrażowy film dokumentalny poświęcony problematyce zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Ten zaangażowany dokument daje impuls do re-definicji standardów jakości powietrza w naszym kraju. Smog Wars został w całości sfinansowany i zrealizowany przez osoby prywatne. Jego główną siłą jest niezależność, autentyzm i oryginalna narracja, która nie wskazując w bezpośredni sposób winnego, zachęca widza do samodzielnej refleksji. Po filmie odbędzie się wykład o smogu. Co to jest smog, jak ograniczać niską emisję, jakie gazy mają wpływ na pogorszenie jakości powietrza, a jakie zwiększają ocieplenie klimatu, jak walczy się ze smogiem? Na te i inne pytania odpowie Jakub Jędrak ze Smoglabu. Początek filmu o godzinie 17.30, a wykład o 18.30. Wstęp wolny.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię