Ruszyła zbiórka na ratowanie drzew

0

PRAŻMÓW Inicjatywa Społeczna na Rzecz Prażmowskich Drzew ze wsparciem Fundacji „Siedlisko Silesia” zorganizowały zrzutkę na ratowanie kilkudziesięciu drzew w Prażmowie

W gminie Prażmów, przy drodze wojewódzkiej nr 722, chcą wyciąć okazałe drzewa, dokładnie 48 drzew, co stanowi blisko 100 proc. obecnego zadrzewienia ulicznego (na tym odcinku miałyby pozostać tylko dwa drzewa). Nie pozwólmy na to! – apeluje Marek Zarankiewicz z Inicjatywy Społecznej na Rzecz Prażmowskich Drzew. – Wśród drzew przeznaczonych do wycięcia są dwa byłe pomniki przyrody w wieku 200-250 lat (obwody pnia: wiąz 465 i lipa 516 cm) oraz pozostałe drzewa różnych gatunków (kasztanowce, robinie akacjowe, lipy, graby o obwodach od 90 – 248 cm).
Według opinii ekspertów starodrzew oraz drzewa o obwodach powyżej 90 cm tworzą bardzo cenny układ pod względem przyrodniczym, kompozycyjnym oraz historycznym, niemożliwy do odtworzenia w perspektywie dziesiątek, a nawet setek lat.
Przez kilka ostatnich tygodni członkowie Inicjatywy Społecznej na Rzecz Prażmowskich Drzew słali pisma i prowadzili rozmowy z instytucjami będącymi stronami w tej sprawie: Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich (jako, że droga przy której rosną drzewa jest wojewódzka i MZDW wystąpił z wnioskiem o wycinkę rzeczonych drzew), Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (jako do organu, który wydaje zgody na wycinki) i z wójtem Prażmowa Janem Dąbkiem (bo wiążącą decyzję na wycinkę wydaje właśnie wójt).
Ostatecznie wszystkie wyżej wymienione organy odmówiły finansowania badań – oświadczają członkowie Inicjatywy Społecznej na Rzecz Prażmowskich Drzew. – Jednocześnie wójt Prażmowa oświadczył, że chce zachować drzewa jeśli wyniki ekspertyz będą pozytywne. W obliczu takiej sytuacji podjęliśmy decyzję o zbieraniu pieniędzy na ratowanie prażmowskich drzew.
Celem zbiórki jest zgromadzenie funduszy (39 500 złotych) na pokrycie kosztów wykonania badań drzew pod kontem bezpieczeństwa przy drodze (testy obciążeniowe, tomografy itd.). Efektem finalnym zbiórki ma być przeprowadzenie: inwentaryzacji alei wraz z wykonaniem podstawowych badań i oceny ryzyka drzew, dopasowanie właściwych metod badawczych oraz wykonanie zaleceń wynikających z przeprowadzonych badań.
Dzięki tak zaplanowanemu działaniu będziemy mieli pewność, że drzewa są bezpieczne i nie zagrażają mieszkańcom i podróżującym drogą 722 – mówi Marek Zarankiewicz.
Zbiórkę można wesprzeć wchodząc na stronę internetową www.zrzutka.pl/56txed.

Grzegorz Tylec

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię