Rynek pracy w województwie mazowieckim – Co musisz wiedzieć?

0

Znalezienie zatrudnienia w województwie mazowieckim nikomu nie powinno nastręczać problemów. Jeśli szukasz tu pracy, podpowiemy ci, w którym zawodzie znajdziesz ją najszybciej i które branże są najlepiej opłacane.

Bezrobocie i zarobki w Warszawie

Warszawa nie bez powodu jest postrzegana jako zagłębie ofert pracy i najlepsze miejsce dla tych, którzy chcą naprawdę dobrze zarobić. Potwierdzają to aktualne oferty pracy w Warszawie na GoWork.

Bezrobocie w końcu 2021 roku wyniosło niespełna 2%, natomiast średnie wynagrodzenie przekroczyło 7000 zł brutto. Jeden i drugi wynik można potraktować jako rekordowy, chociaż Warszawa ma prawo czuć na plecach oddech Krakowa, gdzie także płacono powyżej 7000 zł brutto.

Bezrobocie i zarobki w województwie mazowieckim

Sytuacja na rynku pracy w samej Warszawie i całym województwie mazowieckim nie jest tożsama i nie będzie chyba dużym zaskoczeniem stwierdzenie, że to Warszawa wybija się pozytywnie. Jednak nie ma sensu zbytnio demonizować pozostałych regionów Mazowsza, bo i tu sytuacja wcale nie jest najgorsza.

Bezrobocie w województwie jest oczywiście wyższe niż w samej Warszawie, pod koniec 2021 roku wynosiło 4,6%. To nadal mniej niż 5,4% dla całego kraju.

Średnie wynagrodzenie w województwie mazowieckim wynosi około 6800 zł brutto i jest o blisko 400 zł niższe niż średnia dla Warszawy. Mimo to trzeba uznać je za bardzo atrakcyjne, bowiem jest o kilkaset złotych wyższe od średniej krajowej.

W tym zawodzie można szybko znaleźć zatrudnienie w województwie mazowieckim

Duży deficyt pracowników z branży budowlanej

O dużym ruchu w budownictwie słychać już od kilkunastu miesięcy i nie da się nie zauważyć, że deweloperzy nie zwalniają tempa. Liczne inwestycje w nowe domy wielorodzinne i osiedla mieszkaniowe oznaczają kolejne miejsca pracy. Sęk w tym, że w województwie odczuwalne są wyraźne braki wśród specjalistów z branż budowlanych. Brakuje przede wszystkim zbrojarzy, betoniarzy, cieśli, dekarzy, stolarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji, murarzy, tynkarzy, ślusarzy, spawaczy. Specjaliści w wyżej wymienionych zawodach mogą dostać zatrudnienie od ręki, a ich zarobki na pewno nie będą niskie.

CZYTAJ TAKŻE:  [AKTUALNE] OGŁOSZENIA DROBNE z powiatu piaseczyńskiego. OFERTY PRACY/ ПРОПОЗИЦІЇ РОБОТИ

Branża spedycyjna poszukuje kierowców samochodów ciężarowych

Zwiększone zapotrzebowanie na usługi spedycyjne to wciąż utrzymujący się efekt wybuchu pandemii i przeniesienia znacznej części handlu do internetu. Wiele zmieniło się także w branży logistycznej i dziś zapotrzebowanie na kierowców z prawem jazdy kategorii C + E jest bardzo duże i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się zmienić. Mimo iż oferty pracy pojawiają się w stolicy i województwie, bardzo często dotyczą tras międzynarodowych, a tu zarobki liczone są w tysiącach euro. Minusem jest długotrwały pobyt poza domem, praca w godzinach nocnych oraz w weekendy i święta.

Brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu

Braki kadrowe w szkolnictwie średnim i policealnym stale się pogłębiają. Brakuje nie tylko nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, ale przede wszystkim zawodowych, co z roku na rok jest coraz większym problemem.

CZYTAJ TAKŻE:  [AKTUALNE] OGŁOSZENIA DROBNE z powiatu piaseczyńskiego. OFERTY PRACY/ ПРОПОЗИЦІЇ РОБОТИ

Zarobki tych nauczycieli nie są ściśle określone Kartą Nauczyciela, tu wynagrodzenia można negocjować i zazwyczaj udaje się osiągnąć satysfakcjonującą stawkę.

Branża medyczna także boryka się z problemami kadrowymi

O braku rąk do pracy w szpitalach mówi się nie od dziś, ale w dobie pandemii deficyty kadrowe stały się wyraźniej widoczne. W województwie mazowieckim brakuje pielęgniarek i położnych, a także lekarzy specjalistów i lekarzy pierwszego kontaktu.

Zarobki w branży medycznej kształtują się bardzo różnie i trudno mówić o średniej. Lekarze specjaliści potrafią zarobić 20 000 zł brutto i więcej. Barierą wejścia do zawodu jest konieczność posiadania wykształcenia kierunkowego, ale jeśli ktoś je zdobył wcześniej, pracy dla niego na pewno nie zabraknie.

Tych pracowników poszukuje się w Warszawie

Warszawa jest częścią województwa więc trudno spodziewać się dużych różnic w deficytach kadrowych, jednak warto zauważyć, że w stolica kraju jest też stolicą polskiej finansjery i branży IT. I właśnie fachowców z tych branż bardzo intensywnie rekrutują stołeczne firmy.

Jeśli chodzi o sektor IT, to brakuje przede wszystkim fachowców z dziesięcioletnim i dłuższym stażem. Potrzebni są administratorzy sieci, baz danych, systemów, programiści, analitycy oraz specjaliści od cyberbezpieczeństwa.

Branża finansowa natomiast poszukuje samodzielnych księgowych, audytorów, analityków finansowych oraz doradców podatkowych i kredytowych.

Nie jest tajemnicą, że zarobki w obu wymienionych branżach należą do najwyższych w Polsce. Tu kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie nie jest niczym niezwykłym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię