Rządowe pieniądze na lokalne drogi

2

POWIAT/PIASECZNO/TARCZYN Dziś w sali konferencyjnej urzędu miasta odbyło się uroczyste wręczenie promes z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, posła Piotra Uścińskiego, posła Zdzisława Sipiery oraz posłanki Dominiki Chorosińskiej

Fundusze na drogi zostały przekazane włodarzom lokalnych samorządów: burmistrzowi Piaseczna Danielowi Putkiewiczowi, staroście piaseczyńskiemu Ksaweremu Gutowi oraz burmistrz Tarczyna Barbarze Galicz.

– Rządowy Fundusz Rozwoju dróg działa już od czterech lat – mówiła po powitaniu gości posłanka Dominika Chorosińska. – Infrastruktura drogowa jest kołem napędowym gospodarki zarówno lokalnej, jak i państwowej. Tam gdzie są dobre drogi, tam pojawiają się inwestycje, przedsiębiorstwa i nowe miejsca pracy. Ważne jest, że ta infrastruktura drogowa rozwija się od czterech lat także w „Polsce powiatowej”. To jest konsekwencja polityki zrównoważonego rozwoju jaką prowadzi obecny rząd zjednoczonej prawicy, zmierzając do tego, by nie było już podziału na „Polskę A” i „Polskę B”.

– Rząd od lat inwestuje i będzie inwestował w drogi gminne i powiatowe – dodał poseł Zdzisław Sipiera, chwaląc współpracę z samorządami, które przygotowują dobre wnioski o dofinansowania. – Teraz mamy na te inwestycje większe środki. Ten program dla całego Mazowsza to 225 mln złotych, w skali kraju 2,3 mld złotych. W tym roku przekroczyliśmy 15,3 mld na programy dróg samorządowych. To wymiar konkretnych środków finansowych.

– Przez 17 lat byłem samorządowcem wszystkich trzech szczebli samorządu i nigdy nie było tyle pieniędzy rządowych na inwestycje samorządowe – powiedział poseł Piotr Uściński. – Kiedyś trzeba było przygotowywać tony dokumentów, nie mając pewności, czy uda się pozyskać dofinansowanie unijne. Dziś wnioski do programów rządowych są proste. Decyzje o przyznaniu dofinansowania zawsze są podejmowane merytoryczne, niezależnie od barw politycznych, czego przykładem jest dzisiejsza uroczystość.

Piaseczno otrzymało 5 271 196 zł na budowę drogi gminnej DP-3/2 od skrzyżowania ul. Rybnej z ul. Jemioły w Woli Gołkowskiej (z wyłączeniem tego skrzyżowania) do skrzyżowania ulic: Gościniec, Asfaltowej i Ceramicznej w Bąkówce (wraz ze skrzyżowaniem).


Powiat dostał 5 304 869 zł na rozbudowę drogi powiatowej 2850W (ul. Kolejowa) Piaseczno – Stara Iwiczna. 
- Pozyskaliśmy środki na budowę nowego odcinka ulicy Orężnej. Będzie to droga przed torami łącząca ulicę Orężną z istniejącą drogą 721, a być może w przyszłości z projektowaną tzw. „obwodnicą Lesznowoli” – powiedział starosta Ksawery Gut. – Wówczas nabierze ona jeszcze większego znaczenia, stając się ważnym połączeniem dla tej części Piaseczna i Lesznowoli. Dokładamy środki własne, ogłaszamy przetarg, wiosną ruszamy z pracami i myślę, że po wakacjach będziemy mieli symboliczne przecięcie wstęgi – zapowiedział starosta.

Gmina Tarczyn otrzymała 1 806 445 zł na remont ul. Spokojnej w Rembertowie.
– Droga jest w stanie fatalnym. Myślę, że z jej remontu wszyscy mieszkańcy naszej gminy się ucieszą, gdyż łączy ona wiele instytucji publicznych – powiedziała burmistrz Tarczyna Barbara Galicz.

Poseł Zdzisław Sipiera zachęcał samorządowców do niwelowania podziałów politycznych i zadeklarował szeroką współpracę. 
- Odrzućmy elementy negatywne – apelował poseł. – Niech się tym zajmuje wielka polityka. W samorządach mamy tworzyć i szukać sojuszników. Wtedy będzie naprawdę lepiej.

Adam Braciszewski

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię