Samoloty latały nad Parkiem Zdrojowym

1

KONSTANCIN-JEZIORNA W niedzielę w parku zdrojowym odbył się Lotniczy Piknik Historyczny. Można było podziwiać m.in. zabytkowe samoloty, wsiąść do szybowca, zakręcić śmigłem czy posłuchać niesamowitych historii opowiadanych przez doświadczonego pilota


Największą atrakcją pierwszego w Konstancinie pikniku lotniczego były widowiskowe przeloty starych samolotów nad konstancińskim parkiem i Łąkami Oborskimi. Zaczęły się one o godz. 12 i odbywały mniej więcej co godzinę, aż do 16. Wisienką na torcie był dynamiczny przelot żółtego, amerykańskiego Harvarda, pilotowanego przez pilota PLL LOT Jacka Mainkę. Potem pilot gościł w altanie pod Hugonówką, gdzie opowiedział kilka ciekawych historii oraz anegdot związanych z wykonywanym przez siebie zawodem (Jacek Mainka przez wiele lat był pilotem Dreamlinera). Ale nie były to jedyne tego dnia atrakcje. Na polanie rozstawiono stanowiska z tzw. statyką lotniczą. Największe zainteresowanie budził samolot szkoleniowo-treningowy RF Łoś, który jest repliką brytyjskiego płatowca Miles M.14A Magister. Wiadomo, że polscy piloci służący w brytyjskich dywizjonach latali podczas wojny na tym samolocie. Konstrukcja ma sprawny silnik, który co jakiś czas był uruchamiany. Wiele osób zrobiło sobie z tym samolotem i siedzącymi w środku pilotami pamiątkowe zdjęcia. Innym obleganym miejscem był szybowiec, do którego można było zresztą wsiąść. O tych, ale też innych atrakcjach, na bieżąco opowiadał moderator. Komentował on również przeloty innych zabytkowych samolotów – Tiger Motha i DHC-1 Chipmunka. Oprócz tego na obrzeżu polany rozstawiono kilka stanowisk lotniczych, m.in. z literaturą lotniczą czy umundurowaniem pilotów jednostek specjalnych. Były też dmuchawce, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci.

TW

1 KOMENTARZ

  1. „Można było (…) zakręcić śmigłem”
    =====================
    A to teraz kręcić śmigłem można tylko na pikniku?!
    Byli jacyś chętni? Jeśli redaktor TW przypadkiem sfilmował to wydarzenie, to może warto ku uciesze czytelniczek zamieścić filmik na stronie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię