Samorządy stracą miliony. Będą ograniczać wydatki bieżące i inwestycje

2

POWIAT Znaczną część dochodów gmin stanowi udział w podatkach PIT oraz CIT. W związku z pandemią koronawirusa dochody te w marcu, kwietniu i maju będą na pewno niższe od zakładanych. – Realizacja zaplanowanych dochodów będzie niemożliwa – uważa Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt Lesznowoli. – Szacujemy, że dochody mogą spaść nam nawet o 30-40 proc.


Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz zaznacza, że na razie znane są wpływy z PITów za luty. W maju napłyną dane z marca, a w czerwcu – z kwietnia i wówczas będzie można powiedzieć więcej o realnych stratach samorządów.
– Przygotowujemy się na różne scenariusze – mówi Daniel Putkiewicz. – W optymistycznym wariancie straty mogą oscylować w granicach 10-15 proc. prognozowanych dochodów. Wariant umiarkowany zakłada wpływy do budżetu mniejsze o 30-40 proc., zaś pesymistyczny – powyżej 40 proc. Wówczas będzie to dla samorządów finansowy armagedon, który może skończyć się zaciąganiem pożyczek nawet na wydatki bieżące.
Wójt Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-Wąsik deklaruje, że gmina już wdraża maksymalne ograniczenia wydatków bieżących i majątkowych we wszystkich dziedzinach zadań własnych. Konkretów jednak nie podaje.
– Na pewno zarządzanie gminą w tym trudnym okresie będzie wymagało ogromnej determinacji i odpowiedzialności – zaznacza wójt Lesznowoli.
Daniel Putkiewicz również nie podaje konkretnych zadań, które w pierwszej kolejności wypadną z budżetu.
– Inwestycje, na które uzyskaliśmy zewnętrzne dofinansowanie, będziemy chcieli zrealizować – informuje. – W ogóle nie jestem zwolennikiem ograniczania inwestycji, bo wiąże się to ze wstrzymywaniem rozwoju gminy. Uważam, że rozsądniejszym rozwiązaniem jest ograniczenie wydatków bieżących.

TW

CZYTAJ TAKŻE:  Wpadło 14 rowerzystów, wynik policyjnej kontroli z powietrza

2 KOMENTARZE

  1. W Konstancinie, przestaną oświetlać pola, wały Jeziorki, drogi do „zajęcy”. Zrezygnowano z imprez dla ludu wyborczego oraz innych kosztownych, zbędnych, zadań(tarasy widokowe,fontanny,koszenie miedzy wałami Jeziorki,koszenie pól oborskich,terenów zalewowych przy tężni i prywatnych działek w tym rejonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię