GÓRA KALWARIA Nie wiadomo, skąd wzięły się kałowe bakterie w wodzie z ujęcia w Baniosze. Sanepid stwierdził je w środę po pobraniu próbek w miejscowej szkole


Z tego powodu w czwartek dzieci nie jadły obiadu.

Jerzy Pełka, Prezes Zakładu Gospodarki z Góry Kalwarii (zarządza stacją uzdatniania wody w Baniosze) mówi, że epidemiolodzy rutynowo pobrali wodę do badań w placówce w poniedziałek.

– Przez kilka dni nie otrzymaliśmy zgłoszenia, aby ktokolwiek odczuł dolegliwości z powodu korzystania z wody w sieci. Jak tylko otrzymaliśmy wyniki badań z sanepidu, rozpoczęliśmy dezynfekcję podchlorynem sodu i następnie płukanie sieci – informuje prezes gminnej spółki

Jerzy Pełka nie potrafi wskazać, gdzie mogło dojść do skażenia wody. – Źródeł może być bardzo dużo, raczej nie w samej stacji uzdatniania wody – tłumaczy.

Mieszkańcy Baniochy, Solca i Szymanowa na razie mogą korzystać z wody z kranu przede wszystkim do celów sanitarnych. Do picia (po przegotowaniu) używać lepiej wody z podstawionych beczkowozów (stoją obok szkoły, przedszkola i przy placu zabaw w Solcu), ewentualnie butelkowanej.

Sanepid pobrał dziś kilka próbek wody, aby sprawdzić, czy jest ona nadal skażona. – Niestety, te badania muszą potrwać i dopiero w sobotę będziemy wiedzieli, czy możemy odwołać alarm. Czyszczenie i płukanie sieci powtarzamy – mówi Jerzy Pełka.

 

czytaj też:

4 KOMENTARZE

  1. przed chwilą jeździł beczkowóz z wodą niestety nie zdążyłam zaopatrzyć się w wodę [moje okna nie wychodzą na ulice a nawet jeśli tak by było nikt normalny nie spędza całego dnia na przesiadywaniu w oknie]może warto pomyśleć żeby dawał jakie sygnały dźwiękowe i nie odjeżdżał tak szybko niektórzy ludzie są w pracy a inni nie maja auta by po te wodę podjechać jeszcze inne nie zdążą nawet wyjść z domu by zatrzymać kierowcę

  2. Dlaczego w Baniosze w Solcu i Szymonowie mieszkańcy dostali wodę w baniakach a w Łubnej nie???!!!Ale co tu się dziwić ,jaki sołtys takie rządy!!!Tylko przykre że zawsze stojący murem za p.Posiewką nigdy nie majà w nim wsparcia.

  3. Najważniejsze że on i jego bliscy mają a zwykli ludzie niech do sklepu zapierdzielaja.Tak zawsze było że na Pana sołtysa nie można liczyć na pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię