Saszan i Jakub Adamiak w Górze Kalwarii [FILM]

0

GÓRA KALWARIA To była naprawdę mocna inauguracja nowego sezonu projektu edukacji ekologicznej, którego celem jest szerzenie wiedzy o postępowaniu z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W piątek do Ośrodek Kultury Góra Kalwaria zawitali eksperci od recyklingu oraz gwiazdy: Saszan i Jakub Adamiak.

Goście przywieźli ze sobą dużo dobrej energii i zorganizowali ciekawą lekcję przyrody mówiącą o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami, połączoną z zabawą i koncertem. Wzięło w niej udział 150 uczniów z 11 szkół podstawowych w gminie wraz z opiekunami.

WSZYSTKO O ELEKTROODPADACH

Góra Kalwaria gościła Eco Studio ELECTRO – SYSTEM po raz kolejny. Tym razem, z udziałem burmistrza Arkadiusz Strzyżewski, odbyła się w niej inauguracja przedsięwzięcia, na które w 2023 r. złoży się łącznie 10 wydarzeń ekologiczno – edukacyjnych w kraju, przedstawiających problematykę dbania o środowisko w kontekście szczególnego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

W piątek dzieci i młodzież dowiedzieli się jak prawidłowo postępować z elektroodpadami i przyniosły ze sobą drobne elektrośmieci (m.in. zepsute smartfony, kabelki, baterie) na specjalną zbiórkę połączoną z konkursem. Łącznie zebrano ponad 350 kg drobnych elektroodpadów! Szkoły w Baniosze i Kątach, które przyniosły ich najwięcej pojadą w nagrodę do Warszawy na wrześniowy wielki finał akcji!
– Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami to jedno z zadań Organizacji Odzysku ELECTRO – SYSTEM. Intensywny rozwój technologiczny i zmiany w nawykach konsumenckich powodują, że generowane są coraz większe ilości elektroodpadów. Elektrośmieci to z jednej strony cenny materiał, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać surowce, ale jednocześnie źródło niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Dlatego elektroodpady powinny trafiać do właściwych punktów zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu – mówiła Agata Wiśniewska, specjalista ds. edukacji ekologicznej ELECTRO – SYSTEM.

CZYTAJ TAKŻE:  Rynek nabierze klasy i szlachetności. Projekt ma być gotowy do końca roku

<iframe width=”800″ height=”450″ src=”https://www.youtube.com/embed/RPeSmTy-KZ8″ title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen></iframe>

Gwiazdy edukują

Edukacji towarzyszył show muzyczno-taneczny Saszan, ambasadorki akcji. A eko quiz przy trójkącie recyklingowym z super nagrodami cieszył się tak samo dużym zainteresowaniem jak strefa, w której znane twarze projektu rozdawały autografy, robiły zdjęcia z uczestnikami i nagrywali TikToki. W kolejnych miesiącach gwiazdy i organizatorzy odwiedzą inne miejscowości z mazowieckiego, warmińsko – mazurskiego i łódzkiego. Przez cały rok na kanale YouTube projektu www.youtube.com/EcoStudio dostępne są też materiały edukacyjne dla nauczycieli, którzy mogą je wykorzystać podczas lekcji przyrody i godzin wychowawczych.
Cieszę się bardzo, że zostałam ambasadorką tak potrzebnego projektu! Jest jedna prosta zasada, którą powtarzamy zarówno podczas spotkań „w realu”, jak i w naszych social mediach: „Nie wyrzucaj elektrośmieci do zwykłego kosza na śmieci! Przekaż je do recyklingu!” – mówiła Saszan.

Działania edukacyjne projektu wspierają zaangażowani ekologicznie patroni medialni: Zielony Newsweek, magazyn „Odpady i środowisko”, magazyn „Biznes & ekologia”, ogólnopolski kwartalnik ekologiczny EkoNatura, portal EkoGuru, PSMM Monitoring & More.

CZYTAJ TAKŻE:  Rynek nabierze klasy i szlachetności. Projekt ma być gotowy do końca roku

ELECTRO – SYSTEM to organizacja odzysku, która tworzy i finansuje w Polsce system zagospodarowania elektroodpadów, a także podnosi świadomość Polaków w zakresie prawidłowego postępowania z elektrośmieciami. Jednym z jej głównych celów jest dotarcie do jak największego grona odbiorców z apelem o nie wyrzucanie elektroodpadów do zwykłego kosza na śmieci. ELECTRO – SYSTEM edukuje i prowadzi różne programy, w ramach których można pozbyć się zużytego sprzętu. Jednym z nich jest program DECYDUJESZ.PL skierowany przede wszystkim do osób indywidualnych. Jeśli chcemy oddać duży sprzęt taki jak: lodówka, pralka lub kuchenka, możemy  skorzystać z programu bezpłatnych odbiorów dużego AGD prosto z domu. Wystarczy wejść na stronę www.DECYDUJESZ.pl i wypełnić formularz. Usługa jest  dostępna w całej Polsce. Innym ważnym ogólnopolskim programem dostępnym dla różnych grup społecznych jest eko-PROFIT – REcycling to się opłaca! Uczestnicy programu (Koła Gospodyń Wiejskich w projekcie ekoGospodynie lub Ochotnicze Straże Pożarne w projekcie ekoREmiza) biorą aktywny udział w podnoszeniu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Poprzez propagowanie ekologicznych postaw wśród lokalnej społeczności oraz organizację zbiórek zużytego sprzętu przyczyniają się do właściwego zagospodarowania tych odpadów, ochrony środowiska, a dodatkowo uzyskują fundusze na swoją działalność. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.eko-profit.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię