Satyra sekretarza powiatu

0

LESZNOWOLA Do 6 lutego w Galerii Wystaw Artystycznych OKNO w Gminnym Ośrodku Kultury Lesznowola w Starej Iwicznej przy ulicy Nowej 6 czynna będzie wystawa rysunku satyrycznego Macieja M. Michalskiego – artysty, który na co dzień pełni funkcję sekretarza powiatu piaseczyńskiego


Wernisaż wystawy, na który przybyło liczne grono zaproszonych gości, na czele ze starostą piaseczyńskim Wojciechem Ołdakowskim, otworzył koncert skrzypcowy w wykonaniu dzieci – uczniów Studia Suzuki Marii Michalskiej (żony autora wystawy). Młodzi artyści (wśród których znalazło się czworo dzieci bohatera wieczoru), pod czujnym okiem swojej nauczycielki Marii Michalskiej i przy akompaniamencie Marii Boreckiej, wykonali łącznie 10 utworów, za które otrzymali od publiczności gromkie brawa, a od organizatorów – słodycze.

Po koncercie dyrektor GOK Jolanta Walentyna Sobolewska przeprowadziła z kolei krótki wywiad z autorem ekspozycji. Maciej Michalski chętnie opowiedział wszystkim zgromadzonym o swojej twórczości i zdradził pewne tajemnice warsztatowe.

Dla złapania inspiracji mogę pójść pod prysznic, pobiegać albo, w przypadku powstawania rodzaju rysunku umęczonego, spędzać długie godziny przy biurku – powiedział Maciej M. Michalski. – Uczono mnie na ASP żeby w sztuce poszukiwać jak najmniej oczywistych skojarzeń, ale jednocześnie trafiających w nasz kontekst kulturowy. Studia dały mi też warsztatową umiejętność przetwarzania tematów. Niektóre moje prace mogą być niezrozumiałe, bo nie są aktualne i dlatego podopisywałem do nich ołówkiem lata, w których one powstały. Przeglądając te rysunki przypominam sobie jak mocno media przeżywały niektóre tematy.

Po części oficjalnej organizatorzy wystawy oraz autor zaprosili wszystkich gości do sali Galerii OKNO, gdzie wyeksponowane zostały prace artysty.

Rysunki Macieja M. Michalskiego trafnie komentują absurdy naszego życia codziennego – uważa Jan Drewicz, opiekun wystawy. – Autor posiada nie tylko duże poczucie humoru, ale jest również doskonałym i bardzo wnikliwym obserwatorem. W krzywym zwierciadle ukazuje nam różne zjawiska, obyczaje, stosunki społeczne i politykę. Jego twórczość jest spontaniczna i na gorąco chwytająca wszystko co się dookoła nas dzieje.

Maciej M. Michalski (1978) jest absolwentem ASP w Warszawie i Wydziału Socjologii UW, rysownikiem, samorządowcem i laureatem kilkudziesięciu nagród w konkursach rysunku satyrycznego w Polsce i za granicą. Współpracował z „Gościem Niedzielnym”, „Frondą” i „Pulsem Biznesu”, a obecnie rysuje dla „Tygodnika Solidarność”. W latach 2010-2014 był zastępcą wójta gminy Prażmów. Prywatnie jest zakochany w żonie, z którą wychowuje czworo dzieci.

Ekspozycję w Starej Iwicznej będzie można oglądać w poniedziałki i w czwartki od godziny 8 do 20, a w pozostałe dni powszednie od godziny 8 do 15.30. Wstęp wolny.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię