Ścieki zalewają „Juliankę”. Nieczystości sączą się z położonego wyżej osiedla

2

PIASECZNO Od wakacji ścieki wypływające ze studzienki znajdującej się na terenie osiedla przy ul. Okulickiego 30/32 zalewają położoną nieco niżej „Juliankę”. – Od miesięcy podejmujemy działania mające na celu wyeliminowanie problemu – mówi Jacek Lęgowski, członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej „Julianka”. – Nie przyniosły one jednak żadnych efektów


Jacek Lęgowski pokazuje nam zdjęcia studzienki znajdującej się na terenie osiedla Okulickiego 30/32. Widać na nich wypływający spod dekla strumyczek nieczystości, który sączy się w dół, zalewając położone niżej osiedle „Julianka”. Przy studzience rośnie bujna trawa, obok leżą nieczystości w postaci zużytej prezerwatywy, patyczków kosmetycznych, foliowych torebek, chusteczki do nosa.
– Przypuszczam, że wyrzucane do sedesów środki higieniczne zapychają pompę, co z kolei powoduje wybijanie ścieków – mówi Jacek Lęgowski.
Tłumaczy, że wyciek ze studzienki nie jest ciągły tylko występuje co jakiś czas, jednak ostatnio do awarii dochodzi częściej.
– Po czyszczeniu pompy przez kilka tygodni jest spokój, ale potem problem powraca – wyjaśnia. – Wydaje mi się, że system ma jakąś wadę konstrukcyjną, którą należałoby usunąć.

Mieszkańcy „Julianki” mają dość uciążliwości

– Okna mojego mieszkania wychodzą dokładnie na nowe osiedle i wybijającą studzienkę – skarży się Jolanta Łeptuch. – W okolicy panuje taki smród, że nie da się normalnie funkcjonować. Nasi sąsiedzi zza płotu twierdzą, że nie mają pieniędzy na usunięcie awarii. To poważny kłopot, który trzeba będzie w końcu jakoś rozwiązać.


Kilka tygodni temu poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie administratora osiedla przy ulicy Okulickiego 30/32, jednak do tej pory nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Zamiast tego udało nam się skontaktować z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego.
– Ustaliliśmy, że jeśli Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji otrzyma od zarządu wspólnoty, na terenie której znajduje się studzienka zlecenie, to przeprowadzi ekspertyzę stwierdzającą przyczynę awarii – mówi Albert Olbrycht, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. – W grę wchodzi kilka czynników, takich jak złe podłączenie pompy czy zbyt mała średnica przewodu tłocznego, który powinien mieć minimum 80 mm.
Powiatowy inspektor nadzoru podkreśla, że jeśli zarząd wspólnoty osiedla Okulickiego 30/32 nie poprosi PWiK-u o pomoc (przepompownia znajduje się na prywatnym terenie), wówczas trzeba będzie zastosować inne środki.
– Sami zlecimy ekspertyzę i obarczymy wspólnotę kosztami – dodaje. – Póki co jednak, wolimy mediować.

Na razie jest spokój

Sprawą zainteresowała się już także gmina i straż miejska. Raz strażnicy byli nawet na miejscu i stwierdziwszy wyciek ścieków ukarali wspólnotę mandatem w wysokości 500 zł. Z naszych informacji wynika, że jeśli problem nie zostanie rozwiązany, interwencje na terenie osiedla będą się powtarzać.

– Po wypompowaniu kilkanaście dni temu ścieków z przepompowni i kolejnym już oczyszczeniu pompy na razie jest spokój – mówi Jacek Lęgowski. – Przyczyna awarii nie została jednak usunięta, więc pewnie niedługo studzienka znów wybije…

Tomasz Wojciuk

2 KOMENTARZE

  1. Z tego co słyszałam od mieszkańców wspólnoty Julianka, władze Piaseczna, urzędy i inspektoraty odpowiedzialne za pomoc w sytuacjach kryzysowych – a bez wątpienia wyciek ścieków na teren osiedla, gdzie chodzą dzieci, ścieki dostają się do wód gruntownych do takich zależy, odganiają się tylko od interwencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię