Ścieżka pieszo-rowerowa ma przeciąć teren z zabytkową kapliczką. Mieszkanka: to ewidentne złamanie prawa!

1

KONSTANCIN-JEZIORNA W Bielawie trwa przebudowa drogi powiatowej. Przy skrzyżowaniu ulic Lipowej i Powsińskiej stoi otoczona kwiatami i znajdująca się pod opieką konserwatora zabytkowa kapliczka. – Kilka dni temu dowiedziałam się, że chodnik ma przebiegać tuż obok niej, ingerując w chronione założenie, które jest ponadto moją własnością – mówi Hanna Hlebowicz, mieszkanka Bielawy


Hanna Hlebowicz twierdzi, że dysponuje aktem notarialnym poświadczającym, że jest właścicielką terenu. Zamierza dochodzić sprawiedliwości w sądzie

– Chcą zniszczyć teren, na którym stoi kapliczka – załamuje ręce pani Hanna. – Mają projekt, który zakłada ingerencję w zabytkowe założenie. Ani konserwator zabytków, ani ja – właścicielka tej parceli – nie wyraziliśmy na to zgody.
Narożna kapliczka z podobizną matki boskiej została zbudowana w 1835 roku przez jednego z przodków Hanny Hlebowicz.
– Znajduje się na moim prywatnym gruncie – podkreśla z uporem mieszkanka Bielawy.
– We wtorek dowiedziałam się, że przez teren na którym stoi zabytek będzie przebiegał ciąg pieszo-rowerowy. Proszę spojrzeć, panowie z firmy budowlanej wyjęli już krawężniki… Chociaż jestem właścicielką parceli, nikt mnie wcześniej o tym fakcie nie poinformował.

Pani Hanna nie kryje swego rozżalenia. Twierdzi, że większość roślin, które posadziła pójdzie do wyrzucenia.
– Gdyby poinformowali mnie o swoich planach wcześniej, mogłabym je przesadzić – mówi. – Nie wiem jak mogło dojść do takiej sytuacji. Ktoś musiał chyba zrobić wadliwy projekt.

W sprawie wypowiedział się burmistrz Konstancina-Jeziorny Kazimierz Jańczuk.
– Mimo że gmina nie jest tu inwestorem, rozmawiałem na temat kapliczki z panem starostą – informuje. – Starosta stwierdził, że inwestycja jest zgodna z projektem, ale jeśli chodzi o szczegóły, to odsyłam do pana starosty.
Ze starostą Ksawerym Gutem nie udało nam się skontaktować, jednak Wojciech Zmysłowski z biura promocji zapewnił nas, że obawy Hanny Hlebowicz są nieuzasadnione, bo kapliczka nie zostanie naruszona.

TW

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli Pan Jańczuk ma chęci, powinien przyspieszyć budowę ścieżki rowerowej dochodzącej do innej kapliczki. Mam na myśli zatem budowę ulicy ELEKTRYCZNEJ. Budowa miała być przeprowadzona 2-3 lata temu. Wciąż termin przesuwany, a problem istotny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię