Seanse filmowe i dyskusja

0

PIASECZNO W Domu Kultury w Piasecznie wystartował nowy cykl. „Sztuka mówi” to comiesięczne seanse filmowe, które mają być wstępem do dyskusji z udziałem zaproszonych gośc

– Zaplanowaliśmy cykl spotkań, podczas którego, poza wyświetlaniem ekranizacji na temat muzyki, tańca, teatru, czy sztuk wizualnych, chcemy wspólnie z moderatorami i zapraszanymi gośćmi sprowokować dyskusję nie tylko na temat filmu ale również szeroko pojętej sztuki – mówi Katarzyna Hernik z Centrum Kultury w Piasecznie.
Spotkania będą prowadzić twórcy projektu Fundacji Generator „Kinoterapia” – Karolina Gierdys- Majkut (kulturoznawca, autorka tekstów dotyczących oddziaływania sztuki filmowej na widzów, trenerka) oraz Marcin Majkut (kulturoznawca, autor scenariuszy lekcji wychowawczych opartych o filmy z pakietu Filmoteka Szkolna PISF, trener).
Na pierwszy ogień poszedł film „Whiplash” – amerykański dramat z 2004 roku w reżyserii i do scenariusza Damiena Chazelle’a. Opowiada on historię młodego i ambitnego perkusisty, który za wszelką cenę pragnie dołączyć do czołówki najwybitniejszych artystów muzyki jazzowej. Dążenie do perfekcji odbywa się jednak w wyniku konfrontacji z niezwykle wymagającym i stosującym bezwzględne metody nauczycielem.
Gościem pierwszego spotkania był Jan Młynarski – muzyk, kompozytor i wokalista, multiinstrumentalista, znany głównie jako perkusista w zespołach „Warszawskie Combo Taneczne” czy z projektu „Młynarski Plays Młynarski”. Jako absolwent Drummers Collective w Nowym Jorku również zetknął się z podobnym nauczycielem, a więc sytuacja bohatera filmu była mu – w naturalny sposób – szczególnie bliska. Jan Młynarski podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi osobistymi refleksjami na temat kariery muzycznej i wyrzeczeń jakie są związane z drogą na szczyt.

Jednym z podstawowych elementów szkoły muzycznej, nawet na zasadach bardzo koleżeńskich, jest współzawodnictwo – powiedział Jan Młynarski. – Żeby zostać bardzo dobrym instrumentalistą trzeba mieć zdolność wielokrotnego, rzemieślniczego powtarzania tej samej czynności, która nie jest domeną ludzi myślących wielopoziomowo czy abstrakcyjnie. Jest bardzo mały procent ludzi, którzy na przestrzeni lat stają się wybitni. Dobrą stroną tego filmu jest pokazanie mało znanego wycinku świata – tego, że perkusja jest bardzo trudnym instrumentem do nauki i element współzawodnictwa na nim jest bardzo mocny.

Kolejne spotkanie z cyklu „Sztuka mówi” ma odbyć się 29 listopada. Tym razem gościem ma być aktor Wiesław Komasa.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię