Seniorzy niezadowoleni z imprezy wąskotorówki

3

PIASECZNO Jolanta Radecka, członkini Piaseczyńskiej Rady Seniorów, zaprosiła swoich znajomych na wieczór z gwiazdami – imprezę organizowaną przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej. Kobieta nie kryje swojego rozżalenia na sposób, w jaki zostali potraktowani

Wieczorna wycieczka (21 lipca) wąskotorówką połączona z oglądaniem gwiazd i wykładem z astronomii jawiła się grupie seniorów jako naprawdę kusząca propozycja. Przybyli oni na piaseczyńską stację około pół godziny przed odjazdem. – Poprosiłam o bilety ulgowe dla seniorów – relacjonuje Jolanta Radecka. – Okazało się, że takich się nie sprzedaje, bo wszyscy seniorzy w Piasecznie są młodzi i nie obowiązują tu normy światowe. Kupiłam bilety normalne po 35 zł ze wskazanym numerem wagonu. Kiedy wsiedliśmy, nie mogłam znaleźć miejsc, na których moglibyśmy siedzieć. Zapytałam w kasie jak odszukać te miejsca, na co otrzymałam odpowiedź, że są to miejsca stojące. W całym świecie miejsca stojące dla seniora nie kosztują tyle, ile miejsca siedzące dla młodych – podkreśla.
– Oto przygoda z gwiazdami, która niestety skończyła się w moim ogrodzie – też pod gwiazdami, gdyż jazda na stojąco w kolejce wydała mi się zbyt ryzykowna w naszym wieku – denerwuje się kobieta. – Traktowanie seniorów zasługuje w tym miejscu na natychmiastową zmianę. Bądźmy wyjątkowi w sprawach dobrych, a nie upokarzających obywateli miasta Piaseczna.
Do sprawy odniósł się zarząd Towarzystwa.
– Wszystkie bilety na „Pociąg do Gwiazd” na 21 lipca zostały wyprzedane na dzień przed imprezą – mówi Michał Duraj, wiceprezes stowarzyszenia. – Informowaliśmy o tym zarówno na stronie internetowej, jak i naszym profilu na Facebooku. W dniu odjazdu pociągu pojawiła się jednak na stacji grupa osób, która chciała kupić bilety w kasie. Nie chcieliśmy, aby osoby, które zaplanowały swój wieczór z wąskotorówką zostały odesłane „z kwitkiem”. Z uwagi na fakt, że przejazd „Pociągu do Gwiazd” odbywa się po skróconej trasie (Piaseczno-Złotokłos-Runów) zdecydowaliśmy się tym osobom sprzedawać bilety na miejsca stojące w wagonach. Wszyscy byli o tym fakcie informowani i nikt nie zgłaszał z tego tytułu obiekcji.
W tym sezonie piaseczyńska kolejka wprowadziła szereg zmian w sprzedaży biletów (w tym możliwość zakupu biletu on-line). Dostępne są również zniżki na bilety osób z Kartą Dużej Rodziny i Kartą Mieszkańca Piaseczna.
– Obowiązują oczywiście u nas również bilety ulgowe dla osób w wieku 4-18 lat (do 3. roku życia dzieci jadą bezpłatnie) oraz bilety dla osób niepełnosprawnych – zaznacza Michał Duraj. – Należy jednak podkreślić fakt, że sprzedaż biletów na pociągi jest głównym źródłem utrzymania Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej. Koszty konserwacji taboru i torowiska są ogromne i wymagają stałego dopływu środków. Bez nich piaseczyńska wąskotorówka po prostu przestanie jeździć.
Wszystkie zniżki, które wprowadza stowarzyszenie mają charakter handlowy, a nie ustawowy, co oznacza, że nie otrzymuje ono z tego tytułu zwrotu różnicy ceny biletów (jak ma to miejsce w przypadku przewoźników z grupy PKP). – Musimy więc niezwykle ostrożnie podchodzić do wszelkich zniżek na bilety tak, aby nie zubożyć puli niezbędnej na bieżące remonty – podsumowuje wiceprezes. – Dlatego też ich wprowadzanie rozpoczęliśmy od Karty Dużej Rodziny i Karty Mieszkańca Piaseczna. Zawsze podkreślamy też, że bilet kupiony na przejazd naszym pociągiem jest swoistą cegiełką na odbudowę i utrzymanie dawniej Grójeckiej Kolei Dojazdowej.

Grzegorz Tylec

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię