Siła tkwi w spokoju

0

PIASECZNO Aikido to wyjątkowa sztuka walki, która daje nie tylko poczucie pewności siebie i skuteczność w samoobronie. Treningi pozwalają uciec od codziennego pośpiechu, który często determinuje nasze działania. Odwiedziliśmy Kaishin Dojo – szkołę działającą w Józefosławiu przy ul. Ogrodowej 20 C.

Sala wyłożona jest matami i wyposażona w lustra. Dzięki temu adepci mają zapewnione bezpieczeństwo i lepszą kontrolę nad poprawnością wykonywanych technik. Pokaz aikido, którego byliśmy świadkiem wyglądał bardzo efektownie, choć można było odnieść wrażenie, że atakujący współpracuje z broniącym się pomagając mu w wykonywaniu technik. Adepci aikido imponują widowiskowymi padami i przewrotami. Czy duża sprawność fizyczna jakiej wymaga ta sztuka walki jest barierą eliminującą ludzi w dojrzałym wieku?
– Absolutnie nie, treningi można podjąć w każdym wieku – uważa prowadzący szkołę Paweł Zajc. – Sam zacząłem ćwiczyć jak byłem już dojrzałym człowiekiem. Nie było mi na początku łatwo, ale dzięki systematycznej pracy udało mi się pewien poziom osiągnąć. W aikido ważna jest nie tylko siła i sprawność, ale umiejętność wykorzystywania praw fizyki. Podczas treningów uczymy się jak siłę atakującego przepuścić, zminimalizować lub ukierunkować. Na pokazach aikido wygląda jak sztuka teatralna, a jej efektowność wydaje się sztuczna. W rzeczywistości te widowiskowe pady służą podniesieniu bezpieczeństwa podczas treningów. Gdyby ich nie stosowano dźwignie byłyby bardzo bolesne, a często też niebezpieczne dla zdrowia – tłumaczy instruktor.

Czym aikido różni się od innych sztuk walki?
– Urzekł mnie brak agresji. Spodobała mi się sztuka samoobrony polegająca nie tylko na fizycznej konfrontacji, ale przede wszystkim na umiejętności jej uniknięcia – opowiada Paweł Zajc, który na co dzień jest także policjantem. – To było dla mnie cenne i przydatne w codziennej pracy, gdzie sztuka obezwładnienia przeciwnika jest ważniejsza niż walka. 
Treningi aikido pozwalają się wyciszyć, wyzbyć agresji, a sztuka samorozwoju dominuje nad chęcią rywalizacji.

Metodologia nauki aikido daje szansę nawet początkującej osobie dołączyć do bardziej zaawansowanej grupy.
– Na początku uczymy się padów i przewrotów, ale te elementy ćwiczymy wszyscy bez względu na stopień zaawansowania – mówi Paweł Zajc. – Przewroty, kołyski, pady pozwalają nam bezpiecznie upadać na matę. To powoduje, że nawet osoba przychodząca na pierwszy trening bez trudu może się odnaleźć i w swoim tempie rozwijać umiejętności.
Uprawianie sztuk walki to nie tylko praca nad swoim ciałem.
– Treningi pozwalają się zatrzymać, zwolnić i odprężyć – dodaje instruktor. – Są pewną przeciwwagą dla codziennej gonitwy, wzrasta nasze poczucie bezpieczeństwa i samodyscyplina. Uświadamiamy sobie własne ograniczenia
 i uczymy się pokonywać własne słabości, nie tylko te fizyczne.
Treningi odbywają się w poniedziałki o godz. 21 i w środy o godz. 20 w Józefosławiu przy ul. Ogrodowej 20 C, w siedzibie Bąkowski Fight Club. W tej chwili działają grupy dla młodzieży i dorosłych.

AB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię