Skarbnik Lesznowoli zatrzymana przez CBA [AKTUALIZACJE]

16

LESZNOWOLA Funkcjonariusze CBA zatrzymali skarbnika gminy Lesznowola – poinformowała TVP INFO. – Zdaniem śledczych urzędniczka przekroczyła uprawnienia, ponieważ niezasadnie umarzała należności podatkowe. W tej sprawie kilka miesięcy temu zatrzymano też wójt Lesznowoli Marię Jolantę Batycką-Wąsik

– Ustalenia śledczych wskazują na przekroczenie uprawnień przez urzędniczkę, która w latach 2012–2015 niezasadnie umarzała należności podatkowe na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek, w celu osiągnięcia przez nie korzyści majątkowej w wysokości ok. 2,7 mln zł – mówi Temistokles Brodowski rzecznik CBA.
Skarbnik została doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszała zarzuty karne.
Dotyczą one niedopełniania obowiązków służbowych w związku z pełnieniem funkcji skarbnika gminy Lesznowola poprzez nienależyte dokonanie wstępnej kontroli finansowej dokumentacji przedkładanej przez podatników gminy Lesznowola wnioskujących o umorzenie zaległości podatku od nieruchomości wraz z odsetkami za zwłokę i nie zgłoszenie  zastrzeżeń co do prawidłowości żądanych umorzeń i ich zgodności z prawem, w wyniku czego spółki działające na terenie Gminy Lesznowola odniosły korzyści majątkowe z tytułu niezapłaconych podatków w kwocie ponad 2,5 mln zł – informuje Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – W/w przedstawiono trzy zarzuty. Podejrzana nie przyznała się do zarzucanego jej czynu. Odmówiła złożenia wyjaśnień i odpowiedzi na pytania prokuratora. Złożyła oświadczenie.
Wobec Elżbiety Obłuskiej zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w wykonywaniu obowiązków skarbnika oraz dozoru policji.

Zarzuty postawiono także Karolinie P.  pełniącej wcześniej funkcję zastępcy wójta gminy Lesznowola – zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień służbowych w związku z wydaniem w grudniu 2016 r. niezasadnej decyzji o umorzeniu raty podatku od nieruchomości w kwocie blisko 20 tys zł oraz Markowi R. pełniącemu wcześniej funkcję zastępcy wójta gminy Lesznowola – zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień służbowych w związku z wydaniem w lipcu 2012  r. niezasadnej decyzji o umorzeniu raty podatku od nieruchomości w kwocie blisko 35  tys. zł wraz z odsetkami w kwocie 1200 zł.

Przypomnijmy – wcześniej w tej samej sprawie CBA zatrzymało wójt Lesznowoli Marię Jolantę Batycką-Wąsik, która usłyszała zarzuty karalnej niegospodarności i wyrządzenia zarządzanej przez nią gminie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (ponad 1,3 mln zł) oraz przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez podmioty, na rzecz których wydawano niekorzystne z punktu widzenia interesów gminy decyzje podatkowe. W tym ostatnim przypadku zarzuty dotyczą wydania kilkunastu zdaniem prokuratury niezasadnych decyzji o umorzeniu zaległości podatkowych na łączną kwotę ponad 2,5 mln zł na rzecz spółek działających na terenie gminy. Wójt została przez prokuraturę pozbawiona możliwości wykonywania czynności służbowych.

Aktualizacja
Skarbnik gminy po usłyszeniu zarzutów w prokuraturze wróciła do urzędu.
– Jestem dziś normalnie w pracy – powiedziała nam przed chwilą skarbniczka.

*Na prośbę Pani Skarbnik publikujemy imię i nazwisko oraz odsłaniamy przysłonięte zdjęcie (do tego obliguje nas prawo prasowe). – Nie mam nic do ukrycia – mówi Elżbieta Obłuska. –  Proszę odsłonić zdjęcie i podawać moje pełne nazwisko.

Adam Braciszewski

16 KOMENTARZE

 1. Ja mam inną aktualizację:
  -Wobec Elżbiety O. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: zawieszenia podejrzanej w czynnościach służbowych polegających na wykonywaniu obowiązków skarbnika Gminy Lesznowola oraz dozoru Policji – mówi prokurator Łukasz Łapczyński.
  Stąd moje pytanie; czy naszym urzędnikom miesza się fantazja ze światem realnym oraz fałsz z prawdą? To jak jest w końcu z tą panią Elżbietą O?

  • Kiedyś mówiono kolokwialnie o takich ludziach”plujesz mu w oczy,a on mówi,że deszcz pada”.Dziś natomiast dla tego pokroju ludzi : “Jedyną zasadą jest brak zasad”.Dla mnie to jest prostacka bezczelność.

  • Jest tak.Skarbnik powinna być odwołana przez radę gminy ,a wójt winien rozwiązać stosunek pracy z Panią skarbnik. Pani wójt jest zawieszona, skarbnik jest zawieszony, rada gminy ma być odwołana przez mieszkańców. Obie wymienione osoby są w wieku emerytalnym.Mimo zawieszenia w czynnościach,pracują bez wykonywania podstawowych obowiązków. Podatnicy płacą.

   • ” rada gminy ma być odwołana przez mieszkańców.” – kto ma takie kompetencje, by Rybak to stwierdził? Czy już zmieniło się (nocką i po cichu) prawo, a może Konstytucja?

    Rok temu mieszkańcy wybrali Radę Gminy – kto może im kazać ją odwołać? spytam wprost.

    • Planowane jest referendum w sprawie odwołania rady gminy,w związku z nieakceptowalnymi opłatami za odpady. Mieszkańcy wybierają i mieszkańcy mają prawo w referendum odwołać swoją radę gminy. Konstytucja puki co ta sama.

     • Jakże różnie brzmi :” Planowane jest referendum w sprawie odwołania rady gminy.. : w porównaniu z: ” rada gminy ma być odwołana przez mieszkańców.” NIEPRAWDAŻ?

 2. w Piątek artykuł że w kasie nie 3 mln zł na remont ulicy M.Świątkiewicz (3 mln) a dziś że skarbnik gminy firmomdarował 2,7 mln zł…

 3. wróżąc z fusów: za chwilkę będzie kolejny vice wójt, obecny będzie miał etat w wydziale śmieciowym na etacie kierownika czy jakoś tak 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię