SKM dojedzie do Piaseczna później niż było planowane

1

PIASECZNO Szybka Kolej Miejska dojedzie w końcu do Piaseczna. Niestety nastąpi to później niż pierwotnie zakładaliśmy ze względu na inwestycję zaplanowaną przez PKP PLK na trasie przejazdu.

Do realizacji od dawna oczekiwanego połączenia Piaseczna z Warszawą liniami warszawskiej SKM niezbędna była przebudowa infrastruktury kolejowej oraz wyprodukowanie nowych pociągów. Pierwsze dwa z 21 zamówionych przez SKM w spółce NEWAG S.A. z Nowego Sącza pociągów dotarły już do Warszawy.

– Nowe pojazdy zapewnią wygodny, ekologiczny i szybki transport w aglomeracji warszawskiej oraz więcej miejsc w godzinach szczytu. Do dyspozycji pasażerów będą: pokładowe Wi-Fi, ładowarki USB, miejsca na rowery, a także nowoczesny system informacji pasażerskiej i automaty biletowe. Mam nadzieję, że testy przebiegną sprawnie i nasze Impulsy 2 jeszcze w tym kwartale zabiorą na pokład pierwszych pasażerów – mówił podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. Na zakup pociągów miasto wydało 668 mln zł.

Pierwszy z dostarczonych pojazdów jest w barwach europejskich. Projekt nowosądeckiego producenta zawiera również akcenty nawiązujące do polskich barw narodowych.

CZYTAJ TAKŻE:  Od dziś SKM dojeżdża do Piaseczna! Podajemy rozkład jazdy

– Wyjątkowa malatura naszego pierwszego pociągu ma podkreślić unijne dofinansowanie do projektu. To niemal 203 miliony pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki tym środkom podniesiemy komfort podróży mieszkańców aglomeracji warszawskiej i zachęcimy do rezygnacji z samochodów na rzecz ekologicznej kolei – mówił Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej. Pozostałe nowoczesne i komfortowe Impulsy 2 będą pomalowane w tradycyjnych czerwonych barwach SKM. Piętnaście spośród zamówionych pociągów będzie złożonych z 5 członów, pozostałych sześć czteroczłonowych pozwoli na łączenie ich w tandemy,  zapewniając nawet 372 miejsca siedzące. Oprócz pozostałych udogodnień na pokładzie pociągów zainstalowane zostaną również ratujące życie defibrylatory AED.

Dwie linie do Piaseczna

Ciągle nie możemy kończyć biegu pociągu w Piasecznie. Chcieliśmy tam jeździć jak najwcześniej, ale plany trzeba było przełożyć. Obecnie PKP PLK deklaruje, że do Piaseczna będziemy mogli dojechać od 11 grudnia 2022 r. i tego planu się trzymamy – zapowiedział Alan Beroud.

CZYTAJ TAKŻE:  Uwaga! Odwołano kursy SKM i 10 pociągów Kolei Mazowieckich

Pierwotny plan zakładał uruchomienie połączeń w sierpniu bieżącego roku. Dotrzymanie tego terminu uniemożliwiają jednak zaplanowane przez PKP PLK prace przy kluczowym dla projektu fragmencie infrastruktury, czyli wiadukcie umożliwiającym bezkolizyjne przejście torów linii kolejowej nr 8 nad torami linii kolejowych nr 1, 3 i 447 – mówi burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. – Jeszcze odrobina cierpliwości i nasi mieszkańcy będą mogli dojechać do Warszawy wygodnymi, nowoczesnymi pociągami SKM.

– Do Piaseczna planujemy dojechać dwiema liniami: Piaseczno – Legionowo/Wieliszew przez Warszawę Gdańską oraz Piaseczno – W-wa Główna Osobowa. Wstępnie myślimy o kursach co godzinę, ale o szczegółowej ofercie będziemy mogli rozmawiać w późniejszym terminie – mówi Zuzanna Szopowska – Konop, Dyrektorka Biura Komunikacji SKM. Nowe połączenia miałyby zostać uruchomione wraz z nowym rozkładem jazdy 2022/2023, czyli 11 grudnia 2022 r.

Źródło: piaseczno.eu

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię