GÓRA KALWARIA/KONSTANCIN-JEZIORNA/LESZNOWOLA Aplikacje oraz system nadajników i sensorów w terenie pomoże mieszkańcom i turystom w poruszaniu się po stolicy oraz 23 gminach aglomeracji

Program opiewający na 70 mln zł, w 80 proc. ma być dofinansowany przez Unię Europejską w ramach wsparcia rozwoju obszarów miejskich. Chodzi o to, aby mieszkańcy stolicy oraz otaczających ją gmin, a także przyjezdni, mieli dosłownie w zasięgu ręki aktualne informacje związane z turystyką, transportem publicznym, parkowaniem i ochroną środowiska. Szczególny nacisk zostanie położony na potrzeby osób niedowidzących lub niewidzących. Dla nim ma być stworzony system mikronawigacji, który umożliwi im poruszanie się po mieście i budynkach publicznych. W ramach projektu Virtual WOF zostaną zainstalowane nadajniki i sensory oraz stworzone mobilne aplikacje dostępne bezpłatnie dla każdego. Korzystanie z nich będzie możliwe za pośrednictwem smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych.
W naszym powiecie do projektu przystąpiły: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola. Porozumienia z gminami zostały już podpisane, system ma być wdrożony do końca 2022 r.
Przykładowo, w ramach tzw. e-dostępności aplikacja pomoże w załatwieniu spraw w urzędzie (dla niewidomych informacje będą czytane), łącznie z ułatwieniem w poruszaniu się po obiekcie. Program pozwoli również na wysyłanie informacji kulturalnych i innych, a także ostrzeżeń do zainteresowanych mieszkańców. Jeśli chodzi o e-turystykę, zostanie stworzona wspólna baza danych o atrakcjach turystycznych wraz z mechanizmem dokonywania automatycznych tłumaczeń na minimum cztery języki obce. Obiekty uwzględnione w bazie zostaną wyposażone w rozwiązania technologiczne, które umożliwią użytkownikowi otrzymywanie informacji o atrakcji i aktualnych wydarzeniach w momencie przebywania w ich pobliżu.
Aplikacja będzie miała możliwość personalizacji, planowania własnych ścieżek zwiedzania i funkcję concierge’a – osobistego przewodnika. Profil użytkownika uwzględni przedział wiekowy, preferowany język, ewentualne niepełnosprawności oraz zainteresowania takie jak sport, muzyka, historia, aktywny wypoczynek, sztuka, teatr i kino, muzea i galerie. Aplikacja będzie posiadała moduł audiodeskrypcji, dzięki któremu z obiektami turystycznymi i dziedzictwem kulturowym będą mogły zapoznać się także osoby z dysfunkcjami wzroku.
W przypadku e-środowiska będzie stworzony system zbierania i przetwarzania w czasie rzeczywistym danych dotyczących parametrów środowiskowych w dwóch obszarach – jakości powietrza, parametry meteorologiczne. Dane, wskazówki i ostrzeżenia dla instytucji i mieszkańców będą prezentowane w czytelnej formie.

PC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię