Śmierć szybsza niż urzędnicy!

0

LESZNOWOLA Od lat trwają przymiarki do budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Słonecznej w Lesznowoli. W zeszłym roku już nawet ogłaszano przetarg, ale nie został rozstrzygnięty. Niestety dziś na przejściu dla pieszych doszło go tragedii

Sygnalizacja miała być budowana przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Zapłacić za nią miała jednak gmina Lesznowola, która jeszcze w marcu ubiegłego roku zarezerwowała na ten cel w budżecie 593 tys. zł. Pieniądze miały stanowić dotację dla samorządu województwa mazowieckiego. W sierpniu MZDW ogłosił przetarg na wykonawcę zadania. Po wyłonieniu firmy i podpisaniu z nią umowy, inwestycja miała zostać zrealizowana w ciągu 60 dni. Tak się niestety nie stało…
Procedura przetargowa nie zakończyła się wyłonieniem firmy, która miałaby zbudować sygnalizację. W grudniu ubiegłego roku rada gminy znów zarezerwowała w budżecie środki na budowę świateł – tym razem prawie 700 tys. zł. Pismo w tej sprawie zostało wysłane do samorządu województwa mazowieckiego 11 stycznia. Następnie zaczęto pracować nad porozumieniem, umożliwiającym przebudowę skrzyżowania.

To porozumienie nie zostało jeszcze podpisane, ale zaakceptowały je obydwie strony – powiedziała nam w lutym Elżbieta Obłuska, skarbnik gminy Lesznowola. – Teraz samorząd województwa musi jeszcze wprowadzić to zadanie do budżetu. Następnie odbędzie się kolejny przetarg na wykonawcę zadania. Zależy nam, aby prace rozpoczęły się do czerwca, tak, aby sygnalizacja była gotowa przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Dziś na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Słonecznej ze Szkolną doszło do tragedii. Na pasach ginęła 62-letnia kobieta, którą potrącił przejeżdżający samochód.

Umowa o finansowaniu inwestycji podpisana przez Urząd Gminy Lesznowola dotarła do MZDW 23 marca.  Na tej podstawie zgodnie z obowiązującymi procedurami temat miał zostać nie później niż do końca kwietnia wprowadzony do planu zadań inwestycyjnych Zarządu Województwa Mazowieckiego. W tym samym czasie miały zostać przygotowane nowe wnioski przetargowe na roboty budowlane oraz nadzór i po tym terminie miała zostać uruchomiona procedura przetargowa wyboru wykonawcy robót.

Wystąpiłem do MZDW 12 kwietnia z wnioskiem o informację, na jakim etapie jest procedura przetargowa – mówi radny gminy Lesznowola Marcin Kania. – Do dziś nikt nie odpowiedział. Przed chwilą ponowiłem wniosek, załączając link do Waszego artykułu. Mam nadzieję, że wstrząśnie to urzędnikami i uświadomi jak ważna i bardzo pilna jest realizacja tej inwestycji.

Adam Braciszewski

czytaj też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię