GÓRA KALWARIA Grupa mieszkańców miasta podjęła starania, by w Górze Kalwarii została zamontowana profesjonalna stacja do pomiaru jakości powietrza. Można im w tym pomóc


Przed smogiem nie uciekniemy. Najgorsze jest to, że bardzo trudno jest ocenić jakość powietrza gołym okiem. Piękna pogoda za oknem może okazać się bardzo zwodnicza. Nieraz jest tak, że w zimowy dzień miłe słońce przyciąga do parku rzesze spacerowiczów, a w powietrzu przekroczone są wszelkie normy stężenia pyłów – tłumaczą inicjatorzy lokalnej akcji.

Wszystkie substancje zanieczyszczające powietrze są szkodliwe dla człowieka, jednak największy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie mają cząsteczki stałe PM10 i PM2,5. Cząsteczki PM10 powodują kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Zdecydowanie gorsze są cząsteczki PM2,5, bo mają tylko 2,5 mikrona i dlatego z łatwością przedostają się z płuc do krwiobiegu i tym samym krążą po całym ciele. To właśnie dlatego, kiedy w powietrzu pojawia się smog, powinniśmy ograniczyć do minimum przebywanie na dworze. Szczególnie dotyczy to dzieci, osób starszych, chorych i kobiet w ciąży.

Niestety, jak podkreślają inicjatorzy akcji, w Górze Kalwarii nie ma profesjonalnej stacji monitorującej stan powietrza. Takowe są najbliżej w Konstancinie-Jeziornie oraz Otwocku. Samorządy gmin Piaseczno oraz Lesznowola same zadbały o takie punty pomiarowe. Dlatego mieszkańcy Góry Kalwarii sami chcą wziąć sprawy w swoje ręce i starają się o to, aby Fundacja Aviva zainstalowała jeden ze 150 czujników, które przygotowała w ramach kampanii „Wiem, czym oddycham” właśnie w Górze Kalwarii. Jest propozycja, aby stacja zawisła w centrum miasta, na znajdującym się przy ul. Ks. Sajny 2a budynku Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Inicjatorzy wierzą, że taki czujnik jest potrzebny dla Góry Kalwarii, aby zdać sobie sprawę ze skali zjawiska i zacząć w końcu podejmować realne działania, które w przyszłości ograniczą ilość substancji szkodliwych w powietrzu. Inicjatywę grupy mieszkańców można wesprzeć wchodząc na stronę: https://wiemczymoddycham.pl/#glosuj i następnie głosując na Górę Kalwarię. Sto lokalizacji z całej Polski, które otrzymają najwięcej głosów zdobędzie czujniki pomiaru. Pięćdziesiąt kolejnych wybiorą organizatorzy jako likwidację białych plam pomiarowych z terenu całej Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię