Śnieg na dachu może być przyczyną tragedii

7

POWIAT W związku z intensywnymi opadami śniegu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o odśnieżaniu dachów. To obowiązek, o którym muszą pamiętać właściciele i zarządcy nieruchomości. Wszyscy zapominalscy muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu.

Zima pokazała swoje groźne oblicze. Od wczoraj na terenie województwa mazowieckiego występują intensywne opady śniegu. Taka pogoda ma utrzymać się jeszcze przez kilka najbliższych dni.

Śnieg i sople z dachu

W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o regularnym usuwaniu śniegu z dachów, balkonów i innych elementów budynku – zalegając na nich może być przyczyną tragedii oraz jest zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia i życia. O tym obowiązku muszą pamiętać właściciele i zarządcy nieruchomości. Jak informuje RCB, szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19 oraz na budynki wielkopowierzchniowe, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe i magazyny. Osoby odśnieżające dachy powinny mieć orzeczenie lekarskie, że mogą wykonywać pracę na wysokościach. Być odpowiednio przeszkolone oraz zabezpieczone – mieć m.in. kask ochronny na głowie.

Nieodśnieżony chodnik równa się mandat

Zimą należy też pamiętać o odśnieżaniu chodników przed posesjami i usuwaniu zwisających sopli lodowych. Zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach także ten obowiązek ciąży na właścicielach, współwłaścicielach lub zarządcy danej nieruchomości. Na zapominalskich czekają mandaty w wysokości co najmniej 500 zł.

Źródło: konstancinjeziorna.pl

7 KOMENTARZE

  1. Dlaczego właściciel posesji ma obowiązek odśnieżania chodnika przed posesją? Jeżeli chodnik należy do posesji to właściciel może go zagrodzić a jeżeli nie to dlaczego ma odwalać pańszczyznę u sąsiadów? Minęły czasy pańszczyźniane oraz czynów społecznych a przepisy nadal jak z PRL.

  2. Poproście tego cwaniaka co jeździ po prazmowskich drogach odśnieżarka żeby opuścił pług i zgarniał śnieg bo samo posypywanie nie wystarcza

  3. Pomiedzy moim ogrodzeniem a chodnikiem jet pas zieleni dawniej był niewielki rowek.
    Te pas zieleni właśnie zwalnia właścicieli od odśnieżania i zamiatania chodnika !

  4. Zgadza się że jeżeli jest pas zieleni lub rów to zwalnia go z odśnieżania ale jeżeli nie ma to masz obowiązek. A ja pytam dlaczego jeżeli teren nie należy do mnie. Poruszam ten temat tylko dlatego że to prawo mija się z logiką. U mnie też jest rów i wiem że nie muszę odśnieżać ale nie wszyscy tak mają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię