SOWA rozkłada skrzydła

0

PIASECZNO Od kwietnia, w dawnej sali wystawowej Centrum Edukacyjno-Multimedialnego w Piasecznie, rusza SOWA – Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności zainicjowana i finansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Biblioteka Publiczna w Piasecznie będzie już wkrótce trzecim podmiotem w Polsce, który podejmie się realizacji tego przedsięwzięcia

W ramach projektu skorzystać będzie można z kilkunastu nietypowych, interaktywnych eksponatów, które poprzez zabawę przekazywać będą również treści edukacyjne. Są one przystosowane do osób w każdym wieku, a obsługiwać je będą specjalnie przeszkoleni animatorzy z Multicentrum.

SOWA to nowa przestrzeń w bibliotece, bardziej nakierowana na doświadczenie – mówi Sylwia Chojnacka-Tuzimek, wicedyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie. – To będzie stała wystawa złożona z konkretnych stanowisk, np. „Słyszenia kośćmi”, „Kroczącej sprężyny” czy „Obrotowych luster”. Urządzenia, które dostaliśmy zostały przygotowane przez projektantów pod konkretną przestrzeń. Zamiast jednak o nich opowiadać, najlepiej spróbować ich osobiście.

W projekcie wykorzystywane są innowacyjne metody samodzielnego eksperymentowania i praktycznego poznawania zasad fizyki, techniki, geografii oraz nowych technologii w bezpośredniej relacji z eksponatami.

Oprócz samodzielnego odkrywania zjawisk i praw naukowych funkcjonujących w świecie w strefie dostępne będą również majsternia (pozwalająca ćwiczyć zdolność rozwiązywania zadań konstrukcyjnych i logicznych) oraz cykle zajęć i warsztatów edukacyjnych.
W sali pomieszczą się grupy nawet 40-osobowe – zapowiada Sylwia Chojnacka-Tuzimek. – Indywidualne zwiedzanie odbywać się będzie w godzinach otwarcia biblioteki. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowej współpracy z Centrum Nauki Kopernik i mamy nadzieję, że nie będzie to nasz ostatni wspólny projekt.

W poniedziałek 28 marca odbyło się uroczystość otwarcia. Wzięli w niej udział przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Centrum Nauki Kopernik, władz gminnych, Biblioteki Publicznej w Piasecznie, a także dyrektorzy lokalnych szkół.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię