Spędź najbliższy weekend na Urzeczu! Miłośnicy Wisły zapraszają na Flis Festiwal

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Tradycyjne łodzie, warsztaty dawnych zawodów, jarmark rękodzieła, degustacja potraw regionalnych, żeglarskie animacje i spektakl plenerowy dla najmłodszych oraz koncerty muzyki żeglarskiej i folkowej – to tylko niektóre z atrakcji Flis Festiwalu Jarmarku Kultury Urzecza, który odbędzie się w sobotę i niedzielę w nadwiślańskich Gassach


Zespół ludowy Rokiczanka będzie gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu. Wystąpi w sobotę o godz. 18

W sobotę 11 maja od godz. 13.30 będzie można nie tylko obejrzeć tradycyjne łodzie oraz poznać historię i tajniki dawnej żeglugi rzecznej, lecz także zobaczyć jak żyli kiedyś ludzie nad Wisłą oraz usłyszeć wyjątkową, regionalną, folkową muzykę.
Gwiazdą tegorocznej edycji imprezy będzie zespół ludowy Rokiczanka z podlubelskiego Rokitna, który wystąpi o godz. 18. Jest to muzyczny „tygiel”, splatający w sobie dwa różne światy – śpiewaków propagujących polskie tradycje oraz muzyków, którzy w doskonały sposób łączą instrumentalną wirtuozerię z tradycyjnymi melodiami ludowymi.
Podczas jarmarku nie zabraknie licznych atrakcji, wśród których będą m.in. widowiskowe pokazy i warsztaty dawnych zawodów (okrętowy cieśla i żaglomistrz wiślany), jarmark rękodzieła i produktów regionalnych, degustacja urzeckich przysmaków (na pewno nie zabraknie sytochy, barszczu buraczano-chrzanowego i siuforka), a także rodzinny spektakl plenerowy „Żeglarze siedmiu mórz” Teatru Rozrywki Trójkąt. Publiczność obejrzy ekscytujące morskie opowieści inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, historią marynistyki oraz fantastycznymi, żeglarskimi legendami. Najmłodszych czeka świetna zabawa także podczas spotkania z Marią Dryhub i Andrzejem Stańskim, twórcami bajek „Szaman z rzeki – opowieści wiślane”.
Jedną z atrakcji tegorocznego Flis Festiwalu będzie wyjątkowa, plenerowa wystawa fotografii Jacka Marczewskiego „Powidoki wiślane szypra Kałuży”. Fotoreporter, współpracujący m.in. z Gazetą Wyborczą, od sześciu lat pływa po Wiśle własnoręcznie zbudowaną repliką drewnianej łodzi wiślanej typu bat. Czterdzieści zdjęć zrobionych w ciągu ostatnich pięciu lat przedstawia Wisłę, jako rzekę tajemniczą, niekiedy wręcz bajkową oraz mieszkających nad nią ludzi. W 2019 r. wystawę będzie można obejrzeć w kilkunastu nadwiślańskich miastach i miejscowościach oraz w Orleanie na Festiwalu Loary, największym europejskim festiwalu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.
Festiwal co roku łączy dwa brzegi Wisły, dlatego będzie można obejrzeć również wystawę „Brzegi Wisły”, przygotowaną przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Karczewie. Tegoroczny Flis Festiwal zakończy uroczysta msza, która odbędzie się w niedzielę o godz. 8. Po nabożeństwie flisacy odpłyną do Warszawy.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię