Spółka gminna pobuduje basen?

10

PIASECZNO Wczoraj odbyła się sesja nadzwyczajna, podczas której wyrażono zgodę na przekazanie środków finansowych Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie na budowę basenu, który ma powstać przy ulicy Chyliczkowskiej

W 2007 roku samorząd gminny pozyskał od Agencji Nieruchomości Rolnej 9 ha przy ulicy Chyliczkowskiej. Warunkiem przejęcia gruntu było wykorzystanie go w ciągu najbliższych 10 lat na cele związane z kulturą i kulturą fizyczną. Od razu zapadła decyzja o budowie basenu. Gmina ogłosiła konkurs architektoniczny na koncepcję budowy basenu wraz z zagospodarowaniem terenu. Na początku tego roku uzyskała projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę. W ciągu najbliższych miesięcy zostanie ogłoszenie przetarg na budowę.

Budowa basenu i widmo wojny

Podczas sesji nadzwyczajnej głos zabrał jeden z mieszkańców. Zaapelował do radnych by głosowali przeciw przekazaniu środków finansowych na budowę basenu.
– PWiK ma trochę inne zadania do wykonania – zauważył mieszkaniec. – Zbliża się kryzys energetyczny, ceny ciepła sieciowego mogą podrożeć nawet czterokrotnie. Lepiej wybudować strzelnicę za 3-4 mln złotych niż basen za 40 mln złotych.
Mieszkaniec podniósł, że należy inwestować w przetwarzanie bioodpadów i przygotować się do produkowania własnego, tańszego ciepła.
– W perspektywie 5-10 lat może wybuchnąć III wojna światowa, jeśli powstanie basen zostanie zniszczony – argumentował mężczyzna.

Spełnić oczekiwania mieszkańców

Burmistrz Daniel Putkiewicz tłumaczył, że należy podjąć uchwałę o dofinansowaniu PWiK, by uzyskać akceptację Regionalnej Izby Obrachunkowej, która da zielone światło dla tej formy realizacji inwestycji.
– Basenu oczekują mieszkańcy – podkreślał burmistrz Putkiewicz, wskazując, że będą oni ponosić opłaty za korzystanie z pływalni. – Część komercyjna gwarantuje dochód, a to pozwoli pokryć część kosztów funkcjonowania obiektu. Nie wydaje nam się stosowne powoływanie kolejnej spółki, tylko po to by koordynowała realizację inwestycji. Uznaliśmy, że PWiK sprawnie ją zrealizuje.
Radni większością głosów (17 za, 1 wstrzymujący się) przegłosowali uchwałę.
Gmina ma wnosić do PWiK środki finansowe na budowę basenu przez trzy lata. W 2023 roku przekaże ponad 21,6 mln złotych, w 2024 – 25,8 mln zł, w 2025 – blisko 11 mln złotych. Łącznie na inwestycje zostanie zabezpieczonych ponad 61 mln złotych. Jeśli bez przeszkód uda się wyłonić wykonawcę, realizacja inwestycji mogłaby rozpocząć się jeszcze w tym roku.

10 KOMENTARZE

 1. Jeżeli finalnie będzie tak samo jak na GOSIR – czyli przez 90 % czasu tory zajęte przez szkoły i szkółki pływanai ( A tak będzie żeby na siebie zarabiał) , to budowa tego basenu niestety nie ma sensu .

 2. Według Pana Burmistrza Daniela Putkiewicza jak przyjdzie III Wojna Światowa, mieszkańcy będą myśleli jak popływać w basenie, a nie jak przetrwać tą wojnę mając prąd elektryczny, ciepło i wodę. Gmina Piaseczno będzie zieloną wyspą podczas tej wojny.

 3. He he i smrodek z PWiK nadal będzie?
  Ww firma nie może sobie poradzić ze smrodem, kreconymi licznikami a za basen się bierze.
  He he

 4. Typowa „kiełbasa” wyborcza. Z jednej strony Burmistrz ciągle narzeka, że PIS zabiera mu pieniądze a z drugiej chce się zacząć poważną inwestycję, która jest potrzebna ale są ważniejsze wydatki. Zresztą jak w dobie kryzysu dokładnie oszacować koszty budowy

 5. Moje zdumienie zawsze budzą wizualizacje projektantów. Obejrzałam takową basenu właśnie w Kurierze Południowym. Skąd do licha mają się brać 30-50 letnie drzewa dokoła budynków? Przecież na takie drzewa trzeba poczekać te kilkadziesiąt lat. Cudów nie ma. A ludzie „kupują” oczami najczęściej. Takie chwyty powinny być zabronione. Nie piszę tego tylko a’propos tego projektu.

 6. „Lepiej wybudować strzelnicę za 3-4 mln złotych (…) W perspektywie 5-10 lat może wybuchnąć III wojna światowa, jeśli powstanie basen zostanie zniszczony” (mieszkaniec)
  ==================================
  1) Jak ten mieszkaniec planuje sobie wojnę z Rosją, to może przecież udać się na Ukrainę i tam się nauczyć strzelać do „ruskich”. Jeszcze mu prezydent Zełeński za to zapłaci. PAP w kwietniu podawała, że „obcokrajowcy walczący po stronie Ukrainy z rosyjską inwazją lub wysyłani w celu zapewnienia ochrony osobom fizycznym lub prawnym mogą zarabiać tam codziennie od 1 do 2 tys. dol.”.
  Panie „mieszkaniec”, jak pan wrócisz do Polski, to będziesz pan mógł w gminie Piaseczno ze 100 wypasionych strzelnic ufundować!

  2) Strzelnica też zostanie zniszczona. Ale jak pan wcześniej postawisz te 100 strzelnic za kasę zarobioną na strzelaniu do „ruskich”, to jest nikła szansa, że niektóre przetrwają. Nikła, bo wojna pomiędzy NATO a Rosją będzie najprawdopodobniej wojną atomową. Umiejętność strzelania z karabinu nie będzie na tej wojnie potrzebna.
  Za to umiejętność pływania może się przydać. Jak kto się uprzednio nauczy dobrze pływać, to będzie mógł próbować uciekać wpław przez Bałtyk do Szwecji, co też panu „mieszkańcowi” z całego serca polecam 🙂

  P.S. Swoją drogą powierzenie tej inwestycji Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji może wzbudzać pewien niepokój. Co będzie, jak im się rury pomylą…? 😉

  • 1) Jak ten mieszkaniec planuje sobie wojnę z Rosją, to może przecież udać się na Ukrainę i tam się nauczyć strzelać do „ruskich”.
   =============================================
   Jeśli miałbym broni to tylko wyłącznie do obrony siebie i najbliższych. Nie zamierzam posiadać broni tylko po to aby wojnie umierać za kraj, resortowe dzieci czy co się dorobili na karuzelach vatowskich. A z wojskiem i z głupimi trepami też nie chce mieć doczynienia. Jakby weszli Rosjanie do nas i mieli robić ludobójstwo jak na Ukrainie, to wolałbym 2-4 załatwić zanim mnie mieli rozebrać, związać, kulkę w potylice i do krematorium czy do dołu. Rozumiesz? Żydzi w Getcie Warszawskim też woleli paru szwabów załatwić niż łatwo się zagazować w Oświęcimiu. Jak Pan Putler wiedziałby że każdy normalny Polak ma dostęp do broni, to nie wiem czy w partyzantkę chciałby się z nami bawić. Niestety nasi rządzący nie wyciągnęli wniosków z poprzednich przegranych powstań.

   2)Nikła, bo wojna pomiędzy NATO a Rosją będzie najprawdopodobniej wojną atomową. Umiejętność strzelania z karabinu nie będzie na tej wojnie potrzebna.”
   ============================================
   Nie planuję żadnej wojny, tym bardziej z Rosją, tylko przygotować się na ewentualny ataku Rosji na Polskę. Czy Rosja użyje w stosunku do nas broni termojądrowej/atomowej? Wątpię, dlatego że jesteśmy zbyt blisko nich. Jeśliby chcieli nas załatwić jedną rakietą R-28 Sarmat – Szatan 2, która ma pole rażenia tyle co Polska – 300 000 km2, to wątpię aby była tak precyzyjna aby nie dostało się obwodowi Kalingradzkiemu, czy samej Rosji (opad promieniotwórczy). Jakby mogli to użyliby ładunków atomowy/termojądrowych w stosunku do Ukrainy. Tylko co później po takim terenie? Pustynia atomowa. Raczej podczas III Wojny Światowej możliwy dla Europy jest scenariusz twórcy bomby wodorowej Andrieja Sacharowa – poszukaj w Internecie. Trzecią Wojną Światową nie wywoła Rosja, tylko Chiny atakując Rosję. Rosja teraz w głupi sposób destabilizuje swoje bezpieczeństwo, bo została odizolowana na arenie międzynarodowej, kto wie czy Chiny do tego jej nie popychają. Polecam poszukać w internecie informacji na temat zwiększenia potęcjału atomowego Chin w ostatnim czasie. Prawdopodobnie uzyskają zdolność operacyjną za 5 lat. Pytanie po co Chiną rozbudowa potencjału atomowego? Jakie Państwo chciałoby zaatakować Chiny? Chyba tylko samobójca.

 7. GOSiR jest nie rentowny i każdy o tym wie, gmina musi dokładać olbrzymie pieniądze aby go utrzymać, jak ma się to utrzymać jak większość korzystających z basenu wchodzi za darmo, rencisci /emeryci, dzieci do 6rż, wszystkie szkoły, w wakacje młodzież z gminy Piaseczno też mają za darmo za okazaniem karty mieszkańca reszta z poza gminy płaci 4zł jako bilet wakacyjny, sąsiedzi u których trwa wojna również wszyscy wchodzą za darmo a biletów normalnie płatnych jest jak na lekarstwo z czego bilet normalny kosztuje 14zł a ulgowy 7zł więc pytam jak Nowy basen utrzyma się sam na siebie skoro już ten pierwszy ledwo ciągnie????? Czy ktoś zdaje sobie sprawę ile kosztuje nagrzanie wody w basenie? Przecież ona jest grzana 24/h, czy ktoś zdaje sobie sprawę ile kosztuje oświetlenie tego basenu? Pensje pracownikom też trzeba zapłacić, chemię do basenu też trzeba kupić jest masa wydatków o których normalnie klient nie ma pojęcia, więc pytam po co kolejny basen który i tak będzie przynosił straty, nie prościej całkowicie wyremontować ten obecny? A jak już musi powstać nowy to zrobić tak żeby był z 50m niecką plus baseny letnie duży i mały dla dzieci, rzeciez latem nie ma gdzie pójść się kąpać, zalesie i ten syf aż odrzuca zresztą tam sama Ukraina chodzi się myć, powsin oblężony do granic możliwości, dzieciaki chodzą szaleć na fontanny ale to też marny pomysł, może niech władze gminy pójdą po rozum do głowy i wymyśla ą coś co będzie służyło mieszkańcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię