Spotkanie z pięknymi książkami

0

 

PIASECZNO Tegoroczna edycja Festiwalu Pięknej Książki oferowała szereg różnorodnych atrakcji. Oprócz możliwości zapoznania się z propozycjami ponad 20 wydawnictw szczególnie dbających o jakość edytorską swoich publikacji, odbyły się również spotkania z autorami oraz koncerty

 

Sobotnie wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie i Fundację „Arka” im. Józefa Wilkonia.
Cieszę się, że po raz szósty spotykamy się, bez deszczu i wiatru, tym razem nie na rynku, ale w sali CEM – mówiła Blanka Wyszyńska-Walczak, prezes Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia . – Myślę, że to był bardzo dobry pomysł i że będzie nas tutaj odwiedzać wiele osób.
Clue programu festiwalu stanowiła bogata oferta pięknych książek. W sali gimnastycznej CEM była szansa porozmawiania z ich autorami, a do tego wydawnictwa oferowały atrakcyjne rabaty oraz możliwość nabycia przedpremierowych publikacji. Swoją premierę miała także, wydana przez bibliotekę, książka „Opowiadania (bibliotecznym) słowem pisane”, która zawiera nagrodzone w konkursie literackim prace autorstwa mieszkańców powiatu piaseczyńskiego.
O książce „Ada i jej cztery przygody” Jana Kerdena z ilustracjami Piotra Fąfrowicza opowiadała znana aktorka i wokalistka Olga Bończyk, która nagrała do niej wersję dźwiękową.

CZYTAJ TAKŻE:  Wpadło 14 rowerzystów, wynik policyjnej kontroli z powietrza


Dziecka nie da się oszukać – mówiła Olga Bończyk. – Najmłodsi stawiają nam wysoko poprzeczkę. Z niezwykłą starannością starałam się przekazać tą opowieść, ale różniło się to od nagrywania audiobooków dla dorosłych. To ogromna odpowiedzialność za słowo i prawdę, którą przekazujemy w ten sposób.
Na festiwalowej scenie można było również posłuchać, między innymi, Józefa Wilkonia oraz Lidii Iwanowskiej-Szymańskiej i Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej – autorek „Opowieści z miasta z piasku”. O stronę muzyczną imprezy zadbali z kolei młodzi wykonawcy ze szkoły Be Music, Robert Moskwa oraz Pablopavo i Ludziki, a wszyscy chętni mogli obejrzeć aż dziewięć, towarzyszących wydarzeniu, ekspozycji: ilustracji Piotra Sochy do wydawnictwa „Pszczoły”, Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej do książki „Opowiadania (bibliotecznym) słowem pisane” oraz dziecięcych prac inspirowanych opowiadaniem „Ada i jej cztery przygody”.

CZYTAJ TAKŻE:  Wpadło 14 rowerzystów, wynik policyjnej kontroli z powietrza


W głównej sali wystawowej dostępne są portrety fotograficzne przedstawicieli świata polskiej kultury pt. „SztukMistrzowie” Macieja Kłosia, a pozostałe ekspozycje oglądać można w różnych punktach Piaseczna i gminy: „Mistrz w Piasecznie” przybliża postać Józefa Wilkonia – w filii biblioteki przy ulicy Kościuszki 49; prace Józefa Wilkonia pt. „Pawie” – przy Skwerze Kisiela; ilustracje do książki „Ada i jej cztery przygody” Piotra Fąfrowicza – w budynku Przystanku Kultura przy rynku, a także ilustracje Józefa Wilkonia – w Zakątku Kultury oraz rysunki do wydawnictwa „Psie życie” w punkcie bibliotecznym w Kamionce.
Organizatorzy festiwalu, jak co roku, zadbali również o maksymalną dostępność imprezy.
– Na scenie, dzięki partnerowi Fundacji Polska Bez Barier, dostępna była pętla indukcyjna, a spotkania tłumaczone były na żywo przez tłumaczkę polskiego języka migowego z Polskiego Związku Głuchych – dodaje Urszula Bąkowska, specjalista ds. promocji Biblioteki Publicznej w Piasecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię