Spowalniacze zmorą kierowców

1

PIASECZNO Trudno dziś znaleźć mniejszą drogę bez spowalniaczy. – W Zalesinku jest ich cała masa – alarmuje Paweł Kaczmarzyk, nasz czytelnik. – Nie da się już przejechać krótkiego odcinka, aby się na nie nie natknąć


Powiedzieć, że temat spowalniaczy jest stary jak świat, to nic nie powiedzieć. Progi spowalniające, zwłaszcza gdy są stawiane jeden obok drugiego i w nie do końca przemyślanych miejscach, mają wielu zaciekłych przeciwników zwłaszcza wśród kierowców. – Cały Zalesinek czy Zalesie Dolne są nimi wprost usiane – mówi Paweł Kaczmarzyk.
Śpiących można spotkać na Matejki, Kopernika, ale także dziesiątkach innych ulic. Każdy spowalniacz wygląda nieco inaczej. Oceniam, że jakieś dwie trzecie z nich powinno się usunąć, bo nie spełniają obecnych standardów, albo zostały zainstalowane nie w tych miejscach, co potrzeba – zwraca uwagę pan Paweł dodając, że spowalniacze niszczą samochody, utrudniają przejazd uprzywilejowanym pojazdom (np. karetkom) i powodują liczne uciążliwości dla mieszkających w ich bezpośrednim sąsiedztwie ludzi.
Na naszych łamach wielokrotnie poruszaliśmy temat spowalniaczy. Urzędnicy podkreślają, że montowanie ich na gminnych drogach wymuszają sami mieszkańcy.
– Wysokość spowalniaczy, ich parametry techniczne i odległości, w jakich się znajdują, określają stosowne przepisy – podkreślał jakiś czas temu w rozmowie z nami Włodzimierz Rasiński, kierownik gminnego referatu utrzymania infrastruktury i transportu publicznego. – Co by nie mówić o progach, to jednak podnoszą one bezpieczeństwo.
Na terenie Piaseczna testowano wcześniej także inne rozwiązania spowalniające ruch, jak choćby szykany. Większość z nich się jednak, z różnych powodów, nie przyjęło.

TW

1 KOMENTARZ

  1. Czy spowalniacze spełniają swoją rolę-tak ale są lepsze rozwiązania jak np wyniesione skrzyżowania bądź coraz popularniejsze szykany np https://piaseczno.eu/poprawa-bezpieczenstwa-na-ulicach-gminy-piaseczno/
    A co z wąskimi drogami z zakazem parkowania nagminnie łamanym? Ruch jednokierunkowy z szykanami z parkujących samochodów (tj wyznaczenie miejsc postojowych na jezdni naprzemiennie po różnych stronach drogi)
    Innej metody nie ma
    Jeszcze jedno – tam gdzie prędkość jest ograniczona jakieś elementy spowolnienia ruchu muszą być- pyt tylko jakie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię