Sprawdź, co zyskasz, sprowadzając do Piaseczna samochód z zagranicy w 2023 roku

0
art. promocyjny

Polacy każdego roku sprowadzają kilkaset tysięcy samochodów z zagranicy: Niemiec, Anglii, Francji czy np. Belgii. Tego typu transakcje cieszą się dużą popularnością wśród różnych grup kierowców – zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Z czego to wynika? Dlaczego sprowadzanie samochodów z zagranicy nadal się opłaca?

 

4 zalety sprowadzania pojazdów z zagranicy

 

W 2022 roku Polacy sprowadzili z zagranicy ponad 770 tysięcy używanych samochodów. Największym zainteresowaniem cieszą się auta z Niemiec, Holandii oraz Francji. Dlaczego warto po nie sięgać? Jakie są zalety wyboru używanego samochodu spoza Polski?

 

1. Dostęp do kilkuletnich modeli w dobrym stanie i atrakcyjnej cenie

 

Dlaczego Polacy wolą wybrać samochód z Niemiec czy np. Wielkiej Brytanii niż z Polski? Przede wszystkim zorientowanie się w zagranicznym rynku daje większy wybór. Szerszy zakres poszukiwań to więcej ofert. To z kolei bezpośrednio zwiększa szansę na znalezienie pojazdu w interesującym budżecie, o określonym stanie technicznym i wizualnym.

 

Każdy obszar ekonomiczny ma swoje ograniczenia. Podobnie jest z polskim rynkiem motoryzacyjnym, który często po prostu nie jest w stanie zaspokoić wymagań kupujących. Co więcej, Polacy dużym zaufaniem darzą pojazdy spoza granic kraju. W Polsce są one kojarzone z bardziej prestiżowymi, zadbanymi i opłacalniejszymi niż samochody z lokalnego rynku.

 

2. Możliwość zaoszczędzenia nawet kilkunastu tysięcy złotych na transakcji

 

Im więcej ofert zobaczysz, tym większa szansa na to, że znajdziesz tę, która pozwoli Ci zaoszczędzić. To właśnie dlatego zagraniczny rynek samochodów jest idealnym środowiskiem dla łowców okazji. Niemiec czy Austriak, chcący kupić nowy pojazd po kilku latach użytkowania poprzedniego, często decyduje się na zbycie samochodu w rozsądnej cenie. Może ona być korzystna dla Polaków, dla których sprowadzanie jest niekiedy alternatywą dla kupna auta nie tylko z rynku wtórnego, ale nawet z salonu.

 

Kupując pojazd w okazyjnej cenie, możesz zaoszczędzić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wymaga to przede wszystkim znajomości rynku, cen i nastawienia się na poszukiwania. Jeśli korzystasz z portali, na których znajdują się oferty sprzedaży, musisz być na bieżąco. Łowców okazji jest bowiem wielu, a kto pierwszy — ten zyskuje.

 

3. Sprawna procedura sprowadzenia i rejestracji pojazdu

 

Wydaje się, że sprowadzenie pojazdu z zagranicy to złożony proces. W rzeczywistości składa się on z kilku kroków, jednak z powodzeniem sobie z nim poradzisz — samodzielnie lub przy pomocy pośrednika. Z reguły jego wsparcie wiąże się z dodatkowym wydatkiem, dlatego warto rozważyć, czy w Twojej sytuacji będzie to opłacalne.

 

Do tego, aby zarejestrować samochód z zagranicy, potrzebujesz:

  • przetłumaczonych dokumentów związanych z transakcją i samym samochodem,
  • opłacenia podatku akcyzowego (stawka jest uzależniona od pojemności silnika i wynosi 3,1% dla tych o pojemności do 2000 cm3 i aż 18,6% dla większych motorów);
  • dokonania przeglądu technicznego pojazdu;
  • wykupienia polisy OC (na początku może to być polisa krótkoterminowa, ale najpóźniej w dniu rejestracji musisz wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na co najmniej 12 miesięcy).

 

Koszty samej rejestracji wynoszą około 160 złotych. Procedury powinieneś dokonać w urzędzie miasta, urzędzie dzielnicy lub w starostwie powiatowym właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.

 

Jak sprowadzić samochód z zagranicy do Polski?

 

Rejestracja samochodu z Niemiec — dokumenty, opłaty to nie wszystko, co warto wiedzieć o procedurze.  Ważne jest także to, w jaki sposób sprowadzisz samochód do Polski. Aby mógł legalnie jeździć, musi mieć polisę OC i przegląd oraz tablice rejestracyjne. W związku z tym, jeśli nie został jeszcze wyrejestrowany w kraju, w którym go kupiłeś, możesz nim spokojnie jeździć po polskich drogach do 30 dni. Jeśli został wyrejestrowany, możesz wyposażyć się w krótkoterminową polisę OC i tymczasowe tablice rejestracyjne. Jeżeli nie zdecydujesz się na żadną z tych opcji, samochód będzie musiał zostać przewieziony na lawecie.

 

4. Lepsze wyposażenie niż w modelach oferowanych w Polsce

 

W wyposażeniu samochodów Polacy najbardziej cenią klimatyzację, elektryczne szyby i czujniki parkowania. Coraz częściej oczekują od swoich samochodów jeszcze więcej:

  • elektrycznie regulowanych lusterek,
  • tempomatu,
  • automatycznej skrzyni biegów,
  • kamer cofania,
  • dotykowego ekranu.

Niewiele używanych samochodów z Polski może tym wymaganiom sprostać — zwłaszcza przy stosunkowo niskim budżecie. Wśród dobrze wyposażonych pojazdów z Niemiec czy np. Francji jest to jednak standard. Lepsze wyposażenie przyciąga tych, którzy decydują się na sprowadzenie auta z zagranicy i zapewnienie sobie oczekiwanego komfortu jazdy.

 

Sprowadzenie samochodu z Niemiec czy Francji wymaga dopełnienia odpowiednich formalności, w tym także opłacenia podatku akcyzowego. Mimo to Polacy nadal chętnie decydują się na pojazdy z zagranicy. Szukają w ten sposób szerszego wyboru, oszczędności i dostępu do dobrze wyposażonych samochodów. Stosunkowo prosta procedura rejestracji również stanowi zachętę do kupna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię