Sto kapliczek znad Jeziorki

4

PIASECZNO W Centrum Edukacyjno-Multimedialnym odbyło się spotkanie z Małgorzatą Siutą – autorką, wydanej w tym roku nakładem gminy Piaseczno, książki „Kapliczki znad Jeziorki”. Publikacja stanowi zbiór zdjęć wraz z historiami najciekawszych okolicznych krzyży oraz przydrożnych kapliczek

„Kapliczki znad Jeziorki” są wspólnym dziełem pracowniczek Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – Małgorzaty Siuty (odpowiedzialnej za tekst i zdjęcia) oraz Katarzyny Kozłowskiej, która opracowała grafikę i przygotowała fotografie. W broszurze udało się zebrać i zaprezentować 100 kapliczek, krzyży i figur przydrożnych z terenu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i gminy Piaseczno.

– Nie spodziewałem się, że mamy aż tyle kapliczek w naszej okolicy – powiedział, otwierając spotkanie w CEM, burmistrz Daniel Putkiewicz. – To robi wrażenie i jest elementem krajobrazu, o który chcemy dbać – tym bardziej, że on się zmienia, a Piaseczno podlega dosyć dużej presji inwestycyjnej. Takie miejsca warto chronić, a żeby to robić, trzeba przynajmniej o nich wiedzieć.

Burmistrz podkreślił również, że niezależnie od wyznawanej wiary, za każdą z tych kapliczek stoi historia gminy i społeczności lokalnej, którą też należy pielęgnować.
– Cieszy mnie to, że także wśród nowych mieszkańców widać chęć poznawania okolicy, w której zamieszkali – dodał Daniel Putkiewicz. – Świadczy o tym popularność tego typu wydawnictw.
Następnie, w rozmowie z Sylwią Chojancką-Tuzimek, wicedyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie, Małgorzata Siuta przybliżyła genezę książki.
– Praca nad nią zaczęła się, tak naprawdę, od Covidu – zdradziła autorka. – Jako pracowniczka parku miałam takie polecenie żeby maksimum czasu spędzać w terenie. Oprócz zajmowania się przyrodą powstał wówczas taki pomysł, żeby objechać tu wszystkie kapliczki, co się oczywiście nie udało. Od dawna są one jednak w naszych archiwach.
Z publikacji można się między innymi, dowiedzieć, że najwięcej kapliczek znajduje się na wsiach i skrzyżowaniach dróg w Gołkowie, Bogatkach, Głoskowie, Pęcherach i Łbiskach. Powstawały one w różnych celach – od dziękczynnych, na znak zgody i pojednania czy w ramach pokuty. Tradycyjnie żegnano przy nich również zmarłych. W broszurze znajdują się nie tylko zdjęcia i opisy kapliczek, ale i przytoczone są ich – niekiedy niezwykle ciekawe – historie.
– Zaczęłam od dzwonienia do wszystkich sołtysów, z których bardzo wielu się zaangażowało – wspomina Małgorzata Siuta. – Nawet jeśli sami czegoś nie wiedzieli, to kontaktowali się z innymi mieszkańcami, jeździli w te miejsca i poznawali historie kapliczek. Dostałam również archiwalne zdjęcia. Myślę, że 95 proc. tej broszury oparte jest na wiedzy mieszkańców.

Autorki zaznaczają, że ich książeczka nie wyczerpuje tematu, ale stanowi wspaniałe zaproszenie do odkrywania małej architektury sakralnej. Zawarte są w niej mapa i dokładne adresy, które ułatwiają lokalizację poszczególnych obiektów. „Kapliczki znad Jeziorki” dostępne są do wypożyczenia we wszystkich filiach Biblioteki Publicznej w Piasecznie, a na stronie internetowej gminy Piaseczno znajduje się dodatkowo wersja elektroniczna w pliku PDF.

Grzegorz Tylec

4 KOMENTARZE

  1. Popieram Swięte Drzewa i Gaiki-to nasza kultura . Te kapliczki z lalkami i malunkami to wymysł kleru na ujarzmienie maluczkich i koszenie kasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię