Strażacy obchodzili swoje święto

1

POWIAT/PIASECZNO W czwartek odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka. Podczas apelu przed siedzibą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie były przemowy i podziękowania. Strażacy otrzymali też wyróżnienia, odznaczenia i awanse


Obchody zaczęły się od wciągnięcia na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu. Następnie zaproszonych gości, wśród których byli nie tylko strażacy, ale też m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów i policjanci powitał st. bryg. Leszek Szcześniak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.
W maju w całym kraju odbywają się obchody Dnia Strażaka – przypomniał st. bryg. Szcześniak. – Już od ponad trzech dekad służymy społeczeństwu. Nasza służba jest trudna i odpowiedzialna, a bycie strażakiem to honor, zaszczyt, ale też duże zobowiązanie.
Komendant przypomniał, że straż pożarna cały czas ewoluuje, doposaża się i zdobywa nowe umiejętności, które przydają się potem nie tylko w walce z pożarami, ale też podczas wykonywania różnego rodzaju zadań z zakresu ratownictwa specjalistycznego. W ubiegłym roku strażacy z powiatu piaseczyńskiego, zarówno zawodowi, jak i ochotnicy (na naszym terenie jest 35 jednostek OSP) wyjeżdżali do zdarzeń aż 4516 razy.
– Jesteśmy w czołówce najczęściej interweniujących jednostek w całym kraju – poinformował st. bryg. Leszek Szcześniak. – Zapewniam, że do każdej akcji – bez względu na jej stopień trudności – podchodzimy poważnie i z należytym profesjonalizmem.
Szef powiatowych strażaków mówił też o sprzęcie i roli, jaką odgrywa on w działaniach ratowniczych. Pochwalił się nowym zakupem – wozem rozpoznawczo-ratowniczym w postaci toyoty hilux, wspomniał też o planach budowy strażnicy w Górze Kalwarii. Tradycyjnie nie zabrakło podziękowań przychylnym strażakom osobom, samorządom i instytucjom.
Dziękuję też wam strażacy za codzienny trud i poświęcenie, z jakim ratujecie ludzkie mienie i życie – zwrócił się do swoich podkomendnych st. bryg. Szcześniak. – Życzę satysfakcji z wykonywanej pracy i pomyślności w życiu osobistym.
Następnie odbyła się chyba najprzyjemniejsza część uroczystości, a mianowicie odznaczenie wyróżniających się strażaków, a także przyznanie awansów na wyższe stopnie. Brązową odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” zostali uhonorowani w tym roku trzej strażacy: st. ogn. Mariusz Najda, st. ogn. Ireneusz Ryjak i dh Wiesław Jarosz. Odznakę Świętego Floriana otrzymali mł. kpt. Robert Jakubowski i asp. sztab. Robert Czarnula. Awanse na wyższe stopnie przyznano: mł. kpt. Krzysztofowi Rolli, aspirantom Jackowi Grochowskiemu i Pawłowi Jasińskiemu oraz mł. asp. Kamilowi Dłużniowi i Pawłowi Sokalskiemu. Na młodszego ogniomistrza awansowano Damiana Komosę, na starszego sekcyjnego Jakuba Deniszewskiego, zaś na sekcyjnego – Kacpra Cwalinę.
Podczas uroczystości doceniono też dwóch policjantów, którzy w połowie kwietnia z narażeniem życia brali udział w gaszeniu pożaru w Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii. Okolicznościowe statuetki wraz podziękowaniami otrzymali st. asp. Sławomir Biernacki i mł. asp. Maciej Kęsik.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię