Strażak ciężko ranny, potrzebna krew! Apel rodziny!

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Wielokrotnie śpieszył bezinteresownie z pomocą innym, teraz sam jej potrzebuje. Druh Bartłomiej Jakubowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielawie uległ poważnemu wypadkowi drogowemu i w szpitalu walczy o życie. Rodzina i przyjaciele apelują o oddawanie dla niego krwi.

Do tragicznego wypadku doszło w miniony piątek (2 lutego) około godz. 18.00 na skrzyżowaniu ul. Łukasza Drewny i ul. Przekornej na warszawskim Wilanowie. Jadącego rowerem Bartłomieja Jakubowskiego potrąciła osobowa toyota. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Apel o oddawanie krwi

Strażak walczy o życie, a jego rodzina i przyjaciele, m.in. z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielawie, apelują o oddawanie dla niego krwi (każdej grupy). Można to zrobić zgłaszając się bezpośrednio do szpitala, w którym leży pan Bartłomiej, przy ul. Wołoskiej 137 w Warszawie lub w każdym innym punkcie krwiodawstwa w Polsce. Druha będzie można wesprzeć także w najbliższą środę (7 lutego), w godz. 9.00–13.00, podczas akcji krwiodawstwa przed piaseczyńskim magistratem przy ul. Tadeusza Kościuszki 5. Wystarczy poinformować w punkcie, że krew oddajemy dla Bartłomieja Jakubowskiego, przebywającego na oddziale intensywnej terapii nr 3 Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA (budynek G).

Znany dziennikarz

Bartłomiej Jakubowski jest członkiem OSP Bielawa. To także pasjonat kolarstwa. Zawodowo zajmuje się dziennikarstwem. Jak informuje serwis Wirtualnemedia.pl, w latach 2003–2023 był związany z Telewizją Polską, pracował m.in. w „Teleexpressie”, przy programie „Rower Błażeja” oraz w TVP Sport. Ostatnio kierował serwisem SwipeTO.pl.

Kto może zostać dawcą krwi?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18–65 lat (pierwszorazowym dawcą można zostać do 60 lat), o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała. Dawca powinien również władać językiem polskim w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim. Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:

  • być wyspanym;
  • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki);
  • przed oddaniem krwi zjeść lekki posiłek, np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały;
  • ograniczyć palenie papierosów;
  • w dniu oddania krwi unikać nadmiernego wysiłku fizycznego;
  • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki;
  • nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu;
  • pamiętać o dowodzie osobistym (oddać krew mogą tylko osoby pełnoletnie).

Źródło: konstancinjeziorna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię