POWIAT/KONSTANCIN-JEZIORNA Pracownicy i przyjaciele Chojnowskiego Parku Krajobrazowego świętowali 25-lecie jego istnienia. Jak dowodzono, największym wygranym ustanowienia obszaru chronionego stała się przyroda
Park wchodzący w skład Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych (jest ich w sumie pięć) obejmuje 6,8 tys. hektarów cennych przyrodniczo obszarów na południe od Piaseczna i Konstancina-Jeziorny. Trzy czwarte jego terenu stanowią lasy. Znajdziemy w nich 11 rezerwatów, dwa obszary Natura 2000 (stawy w Żabieńcu oraz Łąki Soleckie) a także 42 pomniki przyrody – głównie dęby, ale także lipy i kasztanowce. Na jego terenie są również zabytki, jak chociażby dwór w Oborach.
– Park powstał dla okolicznych mieszkańców, a także promocji tego miejsca, lokalnych wydarzeń, przyrody i kultury – objaśniał Sylwester Chołast, dyrektor MZPK, w trakcie poświęconej ćwierćwieczu konferencji w konstancińskiej Hugonówce. – Jubileusz to jednak przede wszystkim święto przyrody, ale i pracowników, którzy ją chronią – dodał.
Czasy olbrzymich zagrożeń dla przyrody
Spotkanie w Konstancinie-Jeziornie było okazją, by uświadomić zebranym, jak ważną rolę pełnią ubrani w zielone mundury strażnicy parku, a także nauczyciele okolicznych szkół, bez których – jak podkreślił Sylwester Chołast – nie byłoby edukacji przyrodniczej w parku.
– Na ile zarazimy dzieci miłością do przyrody, tak będzie ona w przyszłości chroniona – zaznaczył.
Podczas konferencji szczególnie wychwalano Jadwigę Strzelczyk ze Szkoły Podstawowej w Złotokłosie (nazwano ją nawet „mistrzynią świata”), która systematycznie, z ogromnym sukcesem przygotowuje młodzież od ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”. Ostatnio jej wychowankowie zajęli I miejsce (wygrywając puchar w kształcie sowy) i w przyszłym roku szkoła w Złotokłosie będzie organizatorem trzydniowego ogólnopolskiego finału konkursu, w którym weźmie udział 16 ekip z całego kraju. Podziękowania otrzymała też Beata Zawadzka ze Szkoły Podstawowej w Głoskowie, która wymyśliła akcję „żaba”. W jej ramach od lat uczniowie pomagają płazom w pokonywaniu ruchliwych dróg w okresie lęgowym. W sumie podczas konferencji wręczono kilkadziesiąt statuetek z borsukiem (symbolem parku), które miały istotny wpływ na działalność ChPK. Jednym z nich był 83-letni Lechosław Herz, współtwórca parku, który m.in. oznakował szlaki turystyczne na jego terenie.
– Obserwuję Lasy Chojnowskie i widzę jak zamieniają się w wielki park miejski – powiedział odnosząc się do rozrastających się osiedli w Piasecznie i okolicach
– Dziękuję wszystkim tym osobom, które pomagają nam chronić przyrodę.Czasy są pełne olbrzymich zagrożeń dla natury. Niestety, obecna gospodarka przestrzenna i zabudowa wszystkiego, co popadnie, zaburza krajobraz – podkreślał dyrektor Chołast.
– Gmina Konstancin jest uzdrowiskiem i upatrujemy jego rozwój jako superważny i traktujemy park jako ważnego sprzymierzeńca – mówił Andrzej Cieślawski, przewodniczący konstancińskiej rady miejskiej.
Piękno, które jest obok nas
Pracownicy parku starają się przede wszystkim otworzyć mieszkańcom oczy na piękno otaczającej ich przyrody. Organizują zajęcia i konkursy, w których można poznać gatunki roślin zielonych (czasem ginących), grzybów czy organizmów wodnych. W parku prowadzone są także akcje liczenia ptaków, budowania domków dla zwierząt skrzydlatych i owadów oraz schronów dla płazów, w których mogą bezpiecznie przezimować nie narażając się na zjedzenie. Na chroniony terenie przygotowano również program ochrony nietoperzy i obserwację borsuków.
W trakcie konferencji wygłoszono szereg prelekcji. Prof. dr hab. Andrzej Kozłowski z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał o „urodzie wody” w parku, chiropterolog Maria Łepkowska mówiła o monitoringu i czynnej ochronie nietoperzy na jego terenie, a regionalista Stanisław Hofman zapoznał zebranych z miejscami pamięci narodowej na terenie ChPK.
W trakcie obchodów jubileuszu podziękowano również strażnikom parku. Marszałek województwa (MZPK to jednostka samorządu wojewódzkiego) nadał ChPK Medal Pro Masovia, przyznawany osobom i instytucjom, które przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.