Sukces akcji „Drzewko za makulaturę”

0

GÓRA KALWARIA Wraz z końcem maja zakończył się pierwszy etap akcji ekologicznej „Drzewko za makulaturę”. Podobnie jak w poprzednim roku, inicjatywa Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Kalwarii cieszyła się dużym zainteresowaniem i na dwa tygodnie przez terminem zakończenia przyjmowania makulatury skończyły się vouchery

W zeszłym roku akcja była związania z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, dlatego hasłem było „100 sadzonek na 100-lecie”.

Tym razem zaplanowaliśmy już 150 sztuk roślinek, ale mimo wszystko vouchery skończyły się wcześniej – mówi Katarzyna Sioćko, p.o. dyrektora biblioteki. – Nawiązaliśmy też współpracę z Zespołem Szkół Gastronomicznych im. ppor. E Gierczak w Górze Kalwarii i część przyniesionej przez mieszkańców makulatury przekazaliśmy na zbiórkę uczniów. Książki, które otrzymaliśmy w ramach akcji zasiliły charytatywny kiermasz książki, na który również zapraszamy. Tu nawiązaliśmy współpracę z grupą „Misja Pomaganie”, której wolontariusze, na stoisku biblioteki, będą sprzedawać książki w atrakcyjnych cenach (od złotówki do pięciu złotych).

Akcja mogła zaistnieć dzięki współpracy z Referatem Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Górze Kalwarii, który jest sponsorem sadzonek. Aby wziąć w niej udział, należało w terminie od 21 marca do 31 maja dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Kalwarii paczkę z makulaturą (stare książki i gazety) o minimalnej wadze 10 kilogramów. Każdej osobie był wydawany voucher na sadzonkę, której odbiór jest zaplanowany na 15 czerwca (od godziny 15) w czasie Święta Góry Kalwarii.

Cieszy nas, że akcja jest pozytywnie odbierana przez mieszkańców, zachęca do selektywnej zbiórki odpadów oraz nie niszczenia papieru z gazet i książek, które mogą być ponownie wykorzystane – podsumowuje Katarzyna Sioćko. – W sposób symboliczny odwracamy proces, w którym powstaje papier – zamieniamy książki i gazety ponownie na rośliny.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię