Świat Maklaka wielki święto w Hugonówce

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W ramach Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół organizatorzy przypominają ponadczasowe filmy z udziałem Zdzisława Maklakiewicza oraz poszukują – wśród współczesnych twórców – właściwego Mu dystansu, ironii oraz humoru i nawiązań do współczesnego życia. W części konkursowej młodzi twórcy zgłaszają swoje filmy, spośród których Jury wybierze te z największą dozą “ducha”  Patrona Festiwalu.

W tegorocznej edycji jurorzy zobaczą i nagrodzą filmy zgłoszone do konkursu. Oprócz sekcji konkursowej na ekranie Hugonówki pojawią się znane i mniej znane klasyki, organizowane będą spotkania i rozmowy z twórcami oraz inne wydarzenia towarzyszące, a wszystko to do śmiechu, ale i do zastanowienia…

Przed nami wyjątkowa festiwalowa podróż, po ironii, historii i współczesności, bo jak wiadomo: “człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać…”!

RAMOWY PROGRAM FESTIWALU
Piątek, 23.09.2022
19:30 Spotkanie z Markiem Piwowskim
20:00 Maraton Filmowy Maklaka
• „Jak to się robi”
• „Wniebowzięci”
• „Rejs”
Sobota, 24.09.2022
12:00 Pokazy filmów finałowych i filmów Studia Munka
14:00 Warsztaty filmowe dla młodzieży (ZAPISY)
17:00 Spacer “Filmowy Konstancin” (ZAPISY)
19.00 Potańcówka w klimacie PRL (Altana)
Niedziela, 25.09.2022
12:00 Pokazy filmów finałowych i filmów Studia Munka
15:00 Spotkanie z Olgą Bołądź
16:00 Rozmowy wokół polskiej komedii z udziałem m.in. Kingi Dębskiej
19:00 Gala Finałowa i koncert Czesław Mozil Solo „Małe piwko z korzeniami” (BILETY)
21:00 Pokaz zwycięskiego filmu V edycji Festiwalu
Zapisy telefoniczne: KDK, tel. 22 484 20 20, w godz. 10.00 – 18.00.
Bilety na Galę Finałową oraz koncert Czesława Mozila online i w kasie KDK KUP BILET
Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15

Starannie wykształcony “Filozof z ludu”, pełen dystansu i humoru. Wnikliwy obserwator i życzliwy ironista. Tadeusz Konwicki powiedział kiedyś o nim, że “Nikt nie potrafi grać postaci pozornie pospolitych i nieciekawych tak przenikliwie jak Maklakiewicz”. Ta cecha i ogromna wrażliwość aktorska sprawiły, że Jego kreacje aktorskie na stałe weszły do kanonu, nie tylko polskiej kinematografii, ale stały się również ikonami popkultury.

Inżynier Mamoń z Rejsu, który nie chodzi na filmy polskie, doktor Plama z Hydrozagadki, aranżujący “mord w remizie”, czy Arkaszka Kozłowski z Wniebowziętych, który musi lecieć, bo mu samoloty uciekną, to tylko niektóre z postaci, które dobrze znamy, a cytaty z nich nie raz pojawiają się w potocznym języku, opisując absurdalne sytuacje i celnie ironizując codzienne życie.

Jednak nie wiele osób wie, że Zdzisław Maklakiewicz wystąpił w ponad stu filmach, a oprócz tego  także w teatrze i telewizji zagrał ponad 150 postaci. Był głównie aktorem drugiego planu, jednak jego propozycje zawsze były niezwykle wyraziste, barwne i pełne treści, dzięki znakomitej umiejętności wnikliwej obserwacji życia codziennego, którą aktor posiadał i wykorzystywał do tworzenia swoich aktorskich kreacji. Jego z pozoru proste role, zarówno te komiczne, jaki dramatyczne, charakteryzuje wyjątkowa naturalność, a zwłaszcza paleta cech, które możemy w mniejszym lub większym stopniu odnaleźć wśród otaczających nas osób czy nawet w nas samych.

To w naturalny sposób zbliża nas do granych przez Niego bohaterów, prezentujących “swojskość”, czasem przaśną, czasem śmieszną, ale zawsze prawdziwą, a do tego pełną humoru, dystansu, sarkazmu i ironii, nie pozbawionych sensu, trafnych komentarzy i odniesień do rzeczywistości.

 

Więcej informacji na festiwalmaklaka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię