LESZNOWOLA/POWIAT W sobotę po południu na błoniach przed urzędem gminy Lesznowola odbyły się uroczyste, doroczne obchody Święta Policji. W natłoku przemówień, gratulacji i awansów nie zapomniano o mieszkańcach, na których czekało wiele atrakcji

Tegoroczne święto policji było inne niż wszystkie. Rozpoczęło się mszą św. w intencji funkcjonariuszy, odprawioną przez Zbigniewa Pruchnickiego, proboszcza parafii Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie, któremu towarzyszyło także kilku innych kapłanów. Następnie prowadzący uroczystość komisarz Jarosław Sawicki powitał zaproszonych gości, a następnie odczytał list od ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka. W liście minister podkreślał, że policjantom należy się szacunek za ich trudną, wymagającą wyrzeczeń pracę, a także że powinni być wzorem dla społeczeństwa. „Policja musi być stanowcza, ale działać także zgodnie z prawem” – podkreślał w liście Mariusz Błaszczak. Minister wspomniał też o podwyżkach. Do roku 2019 pensja policjanta ma wzrosnąć o 609 zł, a pracownika cywilnego – o 597 zł. Komendant powiatowy, insp. Robert Kokoszka, odczytał natomiast list od komendanta stołecznego, mł. insp. dr Rafała Kubickiego. – Dziękuję wam za ofiarną służbę, zaangażowanie i codzienne wykonywanie powierzonych zadań – zwracał się do funkcjonariuszy komendant stołeczny. – Życzę, aby wasz wysiłek przynosił wymierne efekty. Dziękuję za wsparcie waszym rodzinom i bliskim.
Insp. Kokoszka podziękował natomiast władzom samorządowym za to, że dofinansowują zakup sprzętu oraz strażnikom miejskim i strażakom. – Każdego dnia wspieracie nas w naszej pracy – dodał.

Nagrody, awanse, odznaczenia

Zaraz po przemowach nastąpiła najmilsza dla policjantów część uroczystości, a mianowicie awanse na wyższe stopnie służbowe. W korpusie szeregowych awanse otrzymało 12 funkcjonariuszy, w korpusie sierżantów – 28, a aspirantów – 27. Na wyższe stopnie awansowali także nadkom. Marek Kruszewski, z-ca komendanta komisariatu w Konstancinie-Jeziornie oraz kom. Barbara Malicka-Wojtoń, zastępczyni naczelnika wydziału dochodzeniowo-śledczego. Tego dnia medale za zasługi dla policji otrzymali także Katarzyna Paprocka z zarządu powiatu piaseczyńskiego i st. bryg. Mirosław Bosiek, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. Złote medale za długoletnią służbę powędrowały do asp. sztab. Mariusza Borowskiego i Haliny Kędziory-Kuli, srebrny medal trafił do podinsp. Andrzeja Korczaka, a brązowy do st. asp. Bogdana Landowskiego. Odznaki „Zasłużony Policjant” otrzymali mł. asp. Robert Berbeś oraz kom. Jarosław Sawicki.

Żurek, grochówka i mnóstwo dobrej zabawy

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy mogli posłuchać koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Głównej Policji pod batutą tambur majora Jakuba Pietruchy, która grała nie tylko muzykę poważną, ale także rozrywkową i filmową. Później na rozstawionej scenie zagrały jeszcze Big Band „Dla Frajdy” oraz „Rey Ceballo & Tribulacion Cubana”.

Tego dnia wiele atrakcji czekało także na najmłodszych mieszkańców powiatu. Na błoniach przed urzędem gminy rozstawiono dmuchańce i miasteczko ruchu drogowego, gdzie dzieci mogły spróbować swoich sił w jeździe rowerem, a policjanci z drogówki chętnie udzielali im cennych wskazówek. Obok było też laboratorium kryminalistyczne i strzelnica z nagrodami. Sporym zainteresowaniem cieszyły się pokazy capoeiry, MMA, boksu i rosyjskich sztuk walki oraz pokaz tresury psów. Z kolei najwięcej emocji i śmiechu wzbudziło przeciąganie liny, gdzie naprzeciwko siebie stanęli policjanci i samorządowcy. Kto zgłodniał mógł usiąść w cieniu, zjeść gorącą zupę i kiełbaskę z grilla. – Poprzez organizację pikniku chcieliśmy ocieplić wizerunek policji i pokazać mieszkańcom na czym polega nasza praca – mówi kom. Jarosław Sawicki. – Cieszę się, że wszystko odbywało się w miłej atmosferze i było przy tym sporo dobrej zabawy.

Tomek Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię