Święto Środka Jesieni zafascynowało mieszkańców odmiennością kulturową

0

LESZNOWOLA W sobotę na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej odbył się festiwal „Święta Środka Jesieni”. To kolejna impreza integracyjna zorganizowana przez mieszkających na terenie gminy Azjatów, która ma przybliżyć ich kulturę lokalnej społeczności


Święto Środka Jesieni to jedna z najważniejszych dat w chińskim kalendarzu. Wywodzi się z tradycyjnych kultów lunarnych i obrzędów rolniczych. Towarzysząca świętu obrzędowa uczta, w skład której powinny wchodzić ryż i owoce, odbywa się zwykle wieczorem, kiedy na niebie ukaże się księżyc. W sobotę tak długo nie czekano, ponieważ festyn odbywał się w środku dnia. Na placu przy hali nr 3 rozstawiono stoiska gastronomiczne, na których można było spróbować przysmaków nie tylko z Chin, ale także z Turcji i Wietnamu. Było w czym wybierać, a wiele dań było naprawdę oryginalnych. Furorę robiły grillowane… kurze łapki, które są klasycznym chińskim smakołykiem, dostępnym w Państwie Środka pod wieloma różnymi postaciami. Można też było spróbować tradycyjnego tureckiego kebaba i baklawy, a z kuchni wietnamskiej – sajgonek, słodkiej zupy z imbirem czy pampuchów z farszem z fasoli. Oczywiście na miejscu były dostępne także mniej wyszukane specjały, jak choćby lody. Dla dzieci rozstawiono dmuchańce, puszczano balony, były też rodzinne zawody w przeciąganiu liny. A na rozstawionej w centralnym puncie placu scenie odbywały się występy artystyczne, mające przybliżyć kulturę dalekiej Azji.

– Na nasz festyn przyszło bardzo dużo ludzi, to było miłe – mówi Trong Hung Tran, prezes zarządu Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Wólka Center. – Podstawowy cel, którym była integracja z lokalną społecznością został osiągnięty. Cieszymy się, że mieszkańcy Lesznowoli mogli spróbować naszych narodowych potraw. Ale na miejscu było też stoisko z kuchnią polską – pierogami i żurkiem. Moi rodacy byli tymi daniami zachwyceni.
Zabawie i świętowaniu towarzyszyła także rywalizacja sportowa. Był turniej ping ponga, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, ale także rozgrywki piłkarskie. Triumfowali w nich Wietnamczycy. Drugie miejsce zajęła Polska, trzecie – Chiny, a czwarte reprezentacja Turcji.
– Już myślimy nad kolejną podobną imprezą, którą będziemy chcieli zorganizować w okolicach Bożego Narodzenia – zapowiada Trong Hung Tran. – Razem handlujemy to chcemy też razem świętować.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię