Symboliczna rzeźba zyskała nowe życie

0

PIASECZNO Przy ulicy Zgoda dokonano uroczystego odsłonięcia rzeźby „Spotkanie” autorstwa Norberta Delmana. Dzieło to powstało w tym roku na zamówienie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma

„Spotkanie”, nawiązujące swoją symboliką do muranowskich gruzów, było najpierw częścią obchodów 82. rocznicy rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Po wystawieniu jej w przestrzeni publicznej przy ulicy Dzielnej 5, gdzie mieściła się warszawska siedziba rabina Kalonimusa Kalmana Szapiry (wieloletniego rabina Piaseczna), postanowiono dać nowe życie fragmentom rzeźby w Piasecznie. Wybór miejsca na jej usytuowanie nie był zresztą przypadkowy. To właśnie przy ulicy Zgoda 1 do roku 1978 mieściła się bowiem synagoga, a tuż obok wciąż znajduje się mykwa – rytualna łaźnia żydowska.

Odsłonięcie rzeźby poprzedził spacer od ulicy Jerozolimskiej poprzez ulicę Niecałą (gdzie mieszkał rabin), który poprowadzili Beata Frankowska – edukatorka kulturalna i Piotr Prawucki – historyk regionalista.

– Chcemy w ten sposób zainaugurować cykl spotkań otwierających społeczną rozmowę i budowanie wspólnoty wokół pamięci o żydowskim Piasecznie i współczesnych form jej obecności w przestrzeni publicznej – mówią współorganizatorzy uroczystego odsłonięcia rzeźby z Fundacji Mykwa.

Prowadzący wspomnieli także wizytę rodziny rabina Szapiro, która miała miejsce pod koniec maja tego roku, a także zapowiedzieli chęć nawiązywania kontaktów z potomkami piasecznian ze społeczności żydowskiej. Pierwsze takie relacje już nawiązali i chcą je wykorzystać w swoich kolejnych działaniach.

W ramach wydarzenia o związkach Kolonimusa Kalmana Szapiry z Piasecznem opowiedziała również Marta Dudzik-Rudkowska, tłumaczka pism pedagogicznych rabina z Zakładu Hebraistyki UW. W imieniu władz gminy głos zabrał z kolei burmistrz Daniel Putkiewicz, który podkreślił, że odsłonięcie „Spotkania” było dla miasta historycznym wydarzeniem.

Tyl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię