Sytuacja z uchodźcami została opanowana!

1

PIASECZNO Podczas sesji rady miejskiej burmistrz Daniel Putkiewicz podał najświeższe informacje dotyczące przebywających na naszym terenie uchodźców z Ukrainy. Uciekający przed wojną ludzie mogą liczyć na kompleksową pomoc, zarówno ze strony samorządu jak i szerokiego grona wolontariuszy


Według szacunków, na terenie gminy Piaseczno może przebywać nawet około 4 tys. uchodźców. Ta liczba na razie utrzymuje się na stałym poziomie. Gmina wydała Ukraińcom 2100 numerów pesel, a kolejnych 200 osób czeka w kolejce, aby je otrzymać. Do gminy wpłynęło też 481 wniosków mieszkańców, którzy udzielili obywatelom Ukrainy schronienia i oczekują rekompensaty poniesionych kosztów (40 zł dziennie od osoby). Burmistrz poinformował, że osobom tym wkrótce będą wypłacane pieniądze. Z kolei 2840 uchodźców wystąpiło o przyznanie im jednorazowej zapomogi w wysokości 300 zł. Wypłaty tych środków ruszają w tym tygodniu. Cały czas działa punkt przy ul. Warszawskiej 1, gdzie można zasięgnąć informacji dotyczących pomocy prawnej, psychologicznej oraz zapoznać się z najnowszymi ofertami pracy.
Do piaseczyńskich szkół trafiło około 700 dzieci z Ukrainy – poinformowała wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – 35 dzieci przyjechało do nas bez opiekunów i trzeba będzie wyznaczyć im opiekunów tymczasowych. Wszystkie dzieci mogą liczyć na darmowe obiady. Przygotowujemy też dla nich specjalny informator w języku ukraińskim. Cały czas prowadzimy też akcję wydawania paczek z żywnością. Nawiązaliśmy w tym celu bliską współpracę z Caritasem.
Na stadionie miejskim znajduje się namiot z odzieżą. Wszyscy potrzebujący mogą z niej korzystać. Inny namiot został udostępniony wolontariuszom. Jest on przeznaczony na spływające z zagranicy dary, które mają trafić do Ukrainy. Podczas środowej sesji radni jednogłośnie podjęli uchwałę o przekazaniu gminie Ivane-Puste z obwodu Tarnopolskiego w Ukrainie wozu strażackiego, który służył wcześniej w OSP Złotokłos, a ostatnio został przekazany OSP Grochowa. Wszystkie jednostki strażackie w powiecie piaseczyńskim organizują właśnie zbiórkę niezbędnego sprzętu, by samochód, który trafi do potrzebujących był w pełni wyposażony. Planowane jest również przekazanie stronie ukraińskiej pomocy medycznej i żywności.

TW

1 KOMENTARZ

  1. Chyba jednak niezupełnie sytuacja została opanowana skoro będąc w piątek na miescie spotkałam panią – uciekinierkę z Sum, którą powiedziała, że jest przepychana z urzędu do urzędu nikt nie chce jej pomóc, nie wie dokąd ma się udać a potrzebne były jej buty i dach nad głową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię