Szampania – ojczyzna wina z bąbelkami

0

Bajkowe krajobrazy, przepiękne zabytki i wyjątkowe, doskonałe wino – te określenia najlepiej charakteryzują Szampanię. Ta niezwykła kraina w północno-wschodniej Francji to ojczyzna szampana, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych win na świecie.

 

Geografia Szampanii sprzyja produkcji wina musującego

Szampania – to obok Burgundii i Bordeaux – jeden z najważniejszych rejonów winiarskich we Francji. Położona przy granicy z Belgią, w departamencie Grand Est, dzieli się na pięć dystryktów – Aube, Côte de Blancs, Côte de Sézanne, Montagne de Reim oraz Vallée de la Marne. Każdy z nich posiada nieco inne terroir, przez co produkowane w nich wina różnią się od siebie.

Położony ok. 160 km od Paryża region jest dosyć chłodny – leży w zasadzie na północnej granicy świata winiarskiego. Jego klimat jest morski, wilgotny i nie sprzyja dojrzewaniu winorośli. Z drugiej strony, Szampania ma doskonałe gleby, a lasy i pagórki stabilizują amplitudę temperatury, sprawiając, że owoce winogron jednak wbrew przeciwnościom dojrzewają – chociaż charakteryzują się wysokim poziomem kwasowości. Cecha ta jednak świetnie pasuje do produkcji doskonałej jakości win musujących.

Szampania – wina z tego regionu cieszą się estymą od setek lat

Doskonałe, żyzne gleby i stabilne (chociaż niskie) temperatury sprzyjają uprawie winorośli. Jednak nie tylko to zadecydowało o sukcesie Szampanii jako jednego z głównych centrów francuskiego winiarstwa. Największe miasto regionu – Reims – było miejscem, gdzie odbywały się królewskie koronacje, a przez to w okolice ściągali możnowładcy i książęta. Zupełnie naturalne było, że sięgali po regionalne wino, a to z kolei poskutkowało rozsławieniem go w całej Francji.

              Wina z Szampanii – pierwotnie spokojne, a dopiero z upływem czasu musujące – zaczęły być doceniane na królewskich dworach i w papieskich komnatach. Jednym z największych rynków zbytu okazała się Anglia – Henryk VII był koneserem szampańskich trunków i właścicielem kilku winnic w regionie. Beczki transportowane przez kanał La Manche zapełniały angielskie piwnice, ale przede wszystkim spławiane były rzeką Marną do Paryża, co wzbudziło zazdrość winogrodników z Burgundii, którzy przez kilkaset lat kłócili się z kolegami z Szampanii o to, kto robi najlepsze wino we Francji. Cóż – naszym zdaniem oba regiony są absolutnie wybitne.

Nie każde wino musujące to szampan

Win z bąbelkami jest bardzo wiele, ale tylko wybrane mogą dumnie nosić miano szampanów. Po pierwsze, muszą być w całości wyprodukowane w Szampanii. Po drugie – przy użyciu tylko jednej z siedmiu dopuszczalnych szczepów winorośli, a po trzecie – z wykorzystaniem odpowiedniej metody produkcji. Prawdziwy szampan nie jest sztucznie nasycany dwutlenkiem węgla, lecz bąbelki powstają podczas drugiej fermentacji spokojnego wina bazowego, która zachodzi już w zakorkowanej butelce, w obecności cukru i drożdży dodanych przed jej zamknięciem. To jednak nie koniec – ostatni warunek to leżakowanie na osadzie z drożdży przez minimum 15 miesięcy.

Jak widać, musujące wino z Szampanii cechuje się złożonym procesem powstawania, obwarowanym wieloma ograniczeniami. Ma to jednak wiele zalet – otrzymywane tam wina są wysokiej jakości trunkami o uznanej renomie, które gwarantują doskonałe doświadczenia smakowe. W skład apelacji Champagne AOC wchodzi aż 319 wiosek i miejscowości, a produkcja wybitnych win z tego regionu daje pracę tysiącom Francuzów. Zdecydowanie warto poznać szampańskie wina i cieszyć się ich smakiem – nie tylko w trakcie specjalnych okazji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię